Článek
Program Paměť světa sdružuje nejvýznamnější dokumentární dědictví lidstva. Mezi cíle programu Paměť světa UNESCO patří zvyšování povědomí o světovém dokumentárním dědictví.
„Mendelův rukopis, mezinárodně známý a uznávaný, nám může v České republice pomoci tento významný registr a české dokumenty v něm zapsané výrazně zviditelnit,“ říká předsedkyně Národního komitétu Jindra Pavelková z Moravské zemské knihovny v Brně.
Dokument je poklad světové důležitosti
Nominační dokumentaci zpracovala obecně prospěšná společnost Společně. Navázala tak na úspěšně vyjednanou záštitu UNESCO pro Mendelovo dvousté výročí v letech 2022 a 2023.
Mendelův skleník sklízí uznání odborné veřejnosti
„Naše aktivity při péči o Mendelův odkaz postupně směřují k nominaci Augustiniánského opatství na Seznam světového dědictví UNESCO. Zápis Mendelova rukopisu, který v opatství vznikl a je zde uchován, nám na této dlouhé cestě pomůže,“ doplnil Jakub Carda, ředitel společnosti Společně, která se významnou měrou o nominaci zasloužila.
Jediný doklad o Mendelových pokusech
Gregor Johann Mendel konal v Augustiniánském opatství v Brně pokusy s křížením hrachu. Výsledky svého zkoumání, ve kterých stanovil zákony dědičnosti, zaznamenal pro účely přednášky roku 1865 v rukopisu Pokusy s rostlinnými hybridy (Versuche über Pflanzen Hybriden).
„Jsme šťastni, že se vědecké dílo našeho spolubratra Gregora může zařadit mezi další světové dokumenty, na které lidstvo nemá zapomenout,“ uzavírá otec Wit, převor Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.
„Věříme, že další propojení regionu s rodinou UNESCO přinese kromě rozvoje cestovního ruchu a kultury také vyšší povědomí o Mendelovi, který v našem kraji působil a jehož památku je potřeba stále připomínat,“ uvedl na závěr František Lukl, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.