Článek
Bratislavský hrad zničil rozsáhlý požár v roce 1811 a v padesátých letech se zvažovalo, že se ruiny hradu zbourají. Až v roce 1953 se rozhodlo, že se bude rekonstruovat.
Piffl tehdy působil na fakultě architektury a stavebnictví bratislavské Slovenské vysoké školy technické, pro myšlenku rekonstrukce Bratislavského hradu se nadchl a aktivně se podílel na opravách.
V roce 1957 byl ale ve vykonstruovaném procesu odsouzený za „veřejné pobuřování a pomluvu spřátelené mocnosti“. Na pražské Pankráci si odseděl dva roky.
Práce pokračovaly pod vedením architekta Dušana Martinčeka a přestavba Bratislavského hradu byla ukončena až v roce 1968. Po roce 1993 se stal přechodně sídlem slovenského prezidenta.
První zmínky o objektu v místech, kde stojí dnešní dominanta slovenského hlavního města, pochází z roku 907 našeho letopočtu a postupně zde vyrostl mohutný hrad.
Jeho význam stoupl, když od poloviny 16. století se Bratislava stala na 200 let korunovačním městem Uherska a Bratislavský hrad sídlem panovníka.
Hrad zničil již zmíněný rozsáhlý požár v roku 1811. „Datum 28. květen 1811 zůstane v letopisech Bratislavy a celého Uherska smutný,“ píše se v dobových novinách Pressburger Zeitung.
Na hradě v tom čase sídlila vojenská posádka, ale pravá příčina zničujícího požáru zůstala dodnes neznámá.