Hlavní obsah

42 let od dobytí Měsíce

Novinky, Jan Barák

„Houstone, tady je základna Tranquility. Orel přistál!“ Tak zněla první slova člověka, který kdy přistál na povrchu Měsíce. Slavnou větu, kterou z lunárního modulu pronesl americký kosmonaut Neil Armstrong, zapraskala v reproduktorech NASA 20. července 1969. Mise Apolla 11 byla úspěšná, kosmický závod 60. let mezi Sovětským svazem a USA skončil.

Foto: Profimedia.cz

Před 42 lety Američané poprvé stanuli na Měsíci

Článek

Lety do vesmíru předpověděl ve svých dobrodružných knihách už francouzský spisovatel Jules Verne. Člověk bude vystřelen v kovové plechovce ke hvězdám, navštíví jiné planety, stane na Měsíci. Během Verneova života se jeho myšlenky zdály utopické a vyvolávaly úšklebky, o několik desítek let později se staly skutečností.

Vize zakladatele vědeckofantastické literatury zrealizovali američtí kosmonauti Edwin „Buzz“ Aldrin a Neil Armstrong z vesmírné lodi Apollo 11. Na povrchu Měsíce přistáli před 42 lety, 20. července roku 1969. Třetí z posádky Michael Collins, pilot velitelského modulu Columbia, zůstal na oběžné dráze Měsíce.

Foto: Profimedia.cz

Posádka Apolla 11- zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Aldrin

"Malý krůček pro člověka, velký skok pro lidstvo!"

Den po přistání, 21. července 1969, provedli Armstrong s Aldrinem první sestup. Dvojice kosmonautů na Měsíci strávila téměř tři hodiny. Fotografovali sebe i povrch, odebírali kameny i jiné vzorky, vztyčili vlajku Spojených států a přijali telefonát od prezidenta Roberta Nixona.

Do historie i učebnic dějepisu na celém světě vešla především Armstrongova věta: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo!“

Kosmický program Apollo vyhlásil americký prezident John Fitzgerald Kennedy v květnu roku 1961. Hlavním cílem bylo uskutečnění letu na Měsíc. Pokud mělo jít všechno podle plánu, Američané se měli jeho povrchu dotknout nejpozději do roku 1970. Program měl i druhý stěžejní cíl, být tam rychleji než Sovětský svaz.

Studená válka byla v plném proudu a kosmický program SSSR měl už na svém kontě jedno cenné prvenství. Prvním mužem ve vesmíru byl v roce 1961 sovětský kosmonaut Jurij Alexijevič Gagarin. USA si další prohru nemohly dovolit.

Zkáza Apolla 1

Program Apollo začal tragédií. Stroj Apollo 1 se vznítil ještě na startovací rampě a uvnitř uhořeli tři členové posádky. Několik následujících letů proto bylo bezpilotních.

Apollo 1 sice neuspělo, Apollo 11, v pořadí pátý let, už bylo úspěšnější.

Foto: Profimedia.cz

Apollo 11 odstartovalo k Měsíci 16. července 1969

Jeho posádku tvořil kapitán Neil Armstrong, pilot lunárního modulu Eagle Edwin Aldrin a pilot velitelského modulu Columbia Michael Collins. Všichni tři kosmonauti prošli společným výcvikem v armádě a před vstupem do kosmického programu NASA pracovali jako zkušební piloti. Let na Měsíc byl jejich druhým letem do vesmíru.

Zajímavostí je, že Armstrong, Aldrin i Collins byli stejně staří. Celá trojička se narodila roku 1930.

Posádka se na svou historickou cestu k Měsíci vypravila z Kennedyho vesmírného střediska 16. července ve 14:32 středoevropského času. Start proběhl bez komplikací a o čtyři dny později už Armstrong s Aldrinem přistáli na Měsíci.

Zajímavosti 20. července

Svátek: Ilja, Eliáš

Významné události:

1883 indiánský náčelník Siouxů Sedící býk se spolu s posledními uprchlíky vzdal americké armádě

1944 Adolf Hitler přežil atentát na svoji osobu, operaci s krycím názvem Valkýra velel Claus von Stauffenberg a po neúspěšné akci stanul před popravčí četou

1966 zemřel legendární fotbalový brankář František Plánička

Významná narození:

1919 Edmund Hillary (novozélandský horolezec, spolu s Tanzingem Norgayem první pokořitel Mount Everestu)

1928 Pavel Kohout (český spisovatel a publicista)

1973 Peter Forsberg (švédský hokejista, legendární útočník Modo a Colorada Avalanche)

Dnes od historického milníku uplynulo přesně 42 let.

Výběr článků

Načítám