Hlavní obsah

Soudružský polibek jako symbol. Sametový průvod ve Žďáru nad Sázavou prolomil berlínskou zeď

Žďár nad Sázavou

Symbolická berlínská zeď i s ostnatým drátem přehradila v neděli na pár hodin pěší zónu ve Žďáru nad Sázavou. Připomínku rozdělení Německa a celé Evropy na východní a západní blok vytvořili studenti místního gymnázia.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Bourání symbolické berlínské zdi ve Žďáru nad Sázavou při akci Korzo Nádražní

Článek

„Jak můžeme vidět, demokracie sem tam někde pokulhává. Je potřeba ukázat, že o ni pořád stojíme a budeme pro ni bořit zdi,“ řekl gymnazista Jiří, jeden ze sedmi tvůrců.

Zeď z 22 kartonových krabic vytvářeli studenti třetího a čtvrtého ročníku ve svém volném čase a na závěr ji posprejovali a umístili na žďárskou pěší zónu v Nádražní ulici. Jejím hlavním motivem je slavný soudružský polibek sovětského vůdce Leonida Brežněva s jeho východoněmeckým protějškem Erichem Honeckerem.

Berlínská zeď, která vyrostla po roce 1961, byla hlavním symbolem studené války. Padla týden před začátkem protirežimních protestů v Československu.

Obyvatelé Žďáru nad Sázavou si připomněli listopadové události akcí Korzo Nádražní, její součástí byla i komentovaná procházka po žďárských místech spojených se sametovou revolucí. Právě její účastníci pak berlínskou zeď prorazili.

Během odpoledne vystoupila například žďárská undergroundová kapela Atomová Mihule. Na pěší zóně jsou vystaveny i fotografie Jaroslava Šindelky, který si coby člen místního fotoklubu nemohl nechat převratné události v okresním městě ujít.

„Přišlo mi přirozené, že bych měl to dění zaznamenat, i když jsem měl i trochu strach. Když jsem zjistil, že se tady lidé schází, tak jsem vzal foťák a šel jsem fotit,“ zavzpomínal autor na dobu před 35 lety. Protesty v regionech však začaly až s několikadenním zpožděním.

ON-LINE: Připomínku 17. listopadu završil Koncert pro budoucnost

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám