Hlavní obsah

Myslel jsem, že komunisté odejdou. Stačilo změnit nálepku a jsou tu zas, stýská si žďárský chartista

Žďár nad Sázavou

Když se před pětatřiceti roky lámaly ledy, pracoval žďárský chartista a básník Vít Bohumil Homolka na Gottwaldově náměstí v podniku IV. cenové skupiny. Nyní je ve svých 68 letech čilým důchodcem, který hodně času tráví bádáním. Píše knihy a dělá výstavy, aktuálně provádí zájemce expozicí Akce Normalizace, kterou připravil ze svého archivu.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Žďárský chartista Vít Bohumil Homolka měl za normalizace potíže s komunistickým režimem, teď o té době dělá výstavy. Vizáž z undergroundu si udržuje dodnes.

Článek

„Historie mě fakt hodně zajímá, víc než detektivka,“ líčí bývalý disident, který si vizáž z undergroundu udržuje dodnes. Na půdě Čechova domu provází hlavně studenty, vyráží za nimi i do škol.

Dnešní žáci berou sametovou revoluci už jako starou historii, asi jako když nám povídali ve škole o druhé světové válce.
Vít Bohumil Homolka, chartista

„Byl jsem v uplynulém týdnu na přednášce na základní škole v Borech. Žáci berou sametovou revoluci už jako starou historii, asi jako když nám povídali ve škole o druhé světové válce. Pak jsem si uvědomil, jak jsme chodili na všelijaké besedy, na nichž bývala místní partyzánka Anežka Štůlová. Planě tam hovořila, my jsme čekali, až to skončí, protože nás to nebavilo,“ vypráví Vít Bohumil Homolka.

„Dnešní děti na to asi koukají stejně, i když se to snažím okořenit třeba hudbou,“ glosuje s nadhledem.

Soudružský polibek jako symbol. Sametový průvod ve Žďáru nad Sázavou prolomil berlínskou zeď

17. listopad

Homolka se vyučil číšníkem a dostal se do kontaktu s brněnským disentem. Po podpisu Charty 77 na podzim 1978 byl vyloučen z dálkového studia střední ekonomické školy. Když Ivan Medek na Hlasu Ameriky přečetl jeho jméno, začalo kolečko nepříjemných výslechů, pod tlakem se ocitla celá rodina a nemohl pracovat v místě bydliště.

„Dělal jsem po hospodách v okolí. To mělo tu výhodu, že tam byly sály, kde se dala lecjaká neplecha uspořádat,“ vzpomíná.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Z výstavy Akce Normalizace v Čechově domě ve Žďáru nad Sázavou.

Státní bezpečnost na něj vedla dva svazky – Rok a Teror. Jako „nepřátelský živel“, který nesouhlasil s poměry v tehdejší ČSSR, jej StB „rozpracovala“ jako nepřátelskou osobu III. kategorie, pak si ještě o stupeň „polepšil“.

Ve Žďáru nad Sázavou v době normalizace vznikl díky Homolkovi původně široce zaměřený spolek básníků a výtvarníků nazvaný Atomová Mihule, z něhož nakonec zůstala činná právě jen undergroundová kapela. Ta příležitostně vystupuje dosud.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Vít Bohumil Homolka je spojený i s undergroundovou kapelou Atomová Mihule. Ta příležitostně vystupuje dodnes.

Listopadové události, do nichž se před 35 roky se zpožděním zapojily i regiony, si znovu připomněl i Vít Bohumil Homolka. Ve sváteční den byl průvodcem při komentované procházce po žďárských místech spjatých se sametovou revolucí.

„Dneska všichni mají za to, že se ta říše zla zhroutila sama od sebe a stačilo do ní prstem strčit. Myslím si, že kdyby náš režim měl podporu z Východu a nebyl tam Gorbačov, uměl by být nepříjemný, protože silové složky byly nadprůměrně početné,“ míní bývalý disident.

I když už před Listopadem vzniklo nezávislé mírové sdružení či Hnutí za občanskou svobodu, nebylo podle Homolky patrné, jak vše dopadne.

Tanky byly připraveny. Generálové chtěli 17. listopad potlačit silou

Domácí

Po převratu podnikal, dělal kulturu i politiku

Sám se zapojil se do Občanského fóra, v devadesátých letech působil dvě období v městském zastupitelstvu, jedno období dokonce i v radě. V komunální politice je aktivní dosud, před dvěma roky se dostal do zastupitelstva dvacetitisícového města jako nestraník na kandidátce uskupení Společně (ODS a TOP 09).

Čtyři roky byl také městským kronikářem, pořádal kulturní akce. Ale hlavně se dal na podnikání a skoro dvacet let provozoval Swing club, ve své době asi nejpopulárnější žďárskou hospodu.

Foto: Jiří Bárta, Novinky

Žďárský chartista Vít Bohumil Homolka vystavuje řadu zajímavých věcí ze svého bohatého archivu.

Myslel, že komunisti sami odejdou

Za účast ve třetím odboji dostal medaili, dosud ale nemá jednoznačný názor na to, zda byla chyba nezakázat po sametové revoluci komunistickou stranu. „Nevím, co by to se společností udělalo. Vždyť těch komunistů byly skoro dva miliony. Že by pak řekli, že jejich život stál za prd a že byl špatný? Z toho pak plyne frustrace těch lidí,“ přemítá.

„Myslel jsem si, že sami odejdou, ale stačilo změnit nálepku a už jsou tu zas. To mi hlava nebere,“ naráží na nástupnickou stranu maskovanou značkou Stačilo!

Jak sám s nadsázkou říká, možná zase přijde čas, kdy jej za podpis Charty 77 odsoudí. „Společnost je velice rozdělená, lidé mají dojem, že na všechno mají nárok a že stát je jakási podivná dojná kráva, z níž se dá jen tahat, a nikdo není ochotný státu nic obětovat,“ uzavírá svůj pohled na dnešní společnost.

Průzkum STEM: Komunisté nad pěti procenty, ANO dominuje

Parlamentní volby
Foto: Jiří Bárta, Novinky

Při oslavách 35. výročí sametové revoluce se Vít Bohumil Homolka (vlevo) stal průvodcem při komentované procházce po žďárských místech spjatých s listopadovými událostmi. Účastníci akce Korzo Nádražní zbourali symbolickou berlínskou zeď na pěší zóně.

Babiš to na Národní třídě schytal. Vinu hledal u vládních politiků a médií

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám