Článek
Morituri te salutant, Anděl, Bratříčku, zavírej vrátka a další slavné písně zní v několika tematicky zařízených místnostech expozice, která je velmi krásnou a důstojnou poctou rodného města Karlu Krylovi. Každá z místnosti je věnována buď jedné, nebo několika konkrétním písním.
Ohlasy jsou velmi pozitivní. „Máme tady tři tlustě popsané návštěvní knihy, lidé jsou při prohlídkách dojatí. Když během procházky městem nahlédnou dovnitř, jsou nadšení, protože něco takového vůbec nečekali,“ říká Jana Knapková, která stojí za vybudováním expozice a působí zde i jako průvodkyně.
Právě ona byla tím, kdo organizoval první koncert Karla Kryla v jeho rodném městě v roce 1990. „Ten koncert se konal na zimním stadionu a přišlo tam tehdy pět tisíc lidí. Měla jsem možnost se s Karlem Krylem potkat a prošli jsme si spolu město. Od té doby jsme se potkali ještě několikrát,“ řekla s tím, že Kryl ke svému rodnému městu neměl dobrý vztah zejména proto, že jeho rodiče v padesátých letech byli tehdejším režimem těžce perzekvováni, stejně jako písničkář později.
„On Kroměříž doslova nesnášel a říkal mi, že je to nejhorší město na světě,“ dodala Knapková.
Přesto je teď město na svého rodáka hrdé a důkazem je právě expozice, která je součástí městského Domu kultury. „Odkaz Karla Kryla žije dál. Dobře to vidíme, když do expozice přijdou školní výpravy. U studentů gymnázií se určitý kulturní rozhled samozřejmě dá očekávat, ale i když tam přijde banda učňů, kluci si pod vlivem expozice zpívají Anděla; ty písničky znají,“ dodala Knapková.
Lidé oslavovali svátek 17. listopadu, zakončil ho Koncert pro budoucnost
Může se vám hodit na Zboží.cz: Plzeň '90 - Karel Kryl, Bratříčku, zavírej vrátka - Karel Kryl, Miláčku - Karel Kryl