Článek
„Já jsem byl tenkrát student Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na demonstraci 17. listopadu, která byla přímo před naší fakultou, jsme vyskočili oknem z přízemí. Pak jsme prošli na Vyšehrad a zpátky na Národní třídu. Tam mě policajti seřezali v Mikulandské ulici,“ vzpomíná ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Nebyl jsem statečný jako Havel, řekl v projevu plném díků Babiš
Na demonstraci vyrazila 17. listopadu 1989 s mužem a se svojí osmdesátiletou babičkou i poslankyně Věra Kovářová (STAN). „Byla jsem poměrně vážně nemocná, a tak to byla jedna z mála příležitostí, kdy jsem se mohla demonstrací zúčastnit,“ řekla Novinkám Kovářová a dodala, že prožívat změnu režimu z domu bylo daleko horší.
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek byl se svojí dcerou v Bechyni. „Z rádia jsem slyšel, co se děje. Rychle jsem ukončil pobyt v Bechyni a vrátil se do Prahy. Pak jsem prožil asi nejkrásnějších čtrnáct dní v dosavadním životě,“ vzpomínal na Sametovou revoluci Kalousek.
Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) byla před třiceti lety doma, ve Žďáru nad Sázavou, kde s manželem slavila své narozeniny. „Toho 17. listopadu jsme v Praze sice nebyli, ale na těch velkých demonstracích na Václavském náměstí již ano. Byla to veliká euforie, spadla ze mě tíha a zázračně se mi změnil život,“ sdělila Novinkám Němcová.
Bartošek: Svoboda je něco naprosto úžasného
Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek byl v roce 1989 v maturitním ročníku. „Účastnil jsem se všech demonstrací a strašně jsem si přál, aby se to změnilo. Kousek od místa, kde jsem bydlel, byly hranice, tam byly dráty,“ svěřil Novinkám Bartošek.
Při pohledu na dráty si uvědomoval, že za nimi je svoboda. „Změna pro mě znamenala obrovskou svobodu a svoboda je všechno. Znamená možnost studovat, cestovat a jako křesťan mohu také svobodně vyznávat víru. Svoboda je něco naprosto úžasného,“ dodal Bartošek.
Postupně se objevovala pravda
Ivanu Bartošovi bylo 17. listopadu devět let. „Musím říct, že si tu atmosféru vlastně nepamatuji. Byl jsem určitě s rodiči,“ uvedl Bartoš.
Předsedovi sociálních demokratů Janu Hamáčkovi bylo o dva roky více. „Pamatuji si, jak jsme sledovali zprávy a jak se postupně objevovala ta pravda, co se v Praze děje. Nejsilnějším zážitkem pro mne bylo, když Česká televize dostala poprvé povolení přenášet demonstrace a já jsem uviděl tu masu lidí, která se sešla a chtěla změnu,“ řekl Novinkám Hamáček.