Článek
„Byla to skvělá věc, která Českou republiku posunula dopředu, z tmavých časů Sovětského svazu ke svobodě. Bylo to období, kdy naštěstí pro celý svět padl celý sovětský systém. Jde o velký den,“ řekl v anketě Srb, který však přiznal, že v Česku žije již devět let, a má proto o tuzemské historii přece jen trochu přehled.
„Už jsem o tom něco četl předtím, než jsem přijel sem. Historii Prahy,“ uvedl egyptský turista. Zmínil při tom i zkušenost ze své vlastní země: „Samozřejmě, my všichni toužíme po svobodě, v každé zemi. Pocházím z Egypta, kde jsme měli vlastní revoluce, v roce 1952 a nedávno dvě revoluce, v letech 2011 a 2014.“
Babiš nevěděl, že se za komunismu nemohlo cestovat. Nikdo mu to prý neřekl
Některým cizincům splývají události, které se udály před 30 lety v Československu, s děním v dalších zemích bývalého Východního bloku.
„Myslím si, že je to jeden z důležitých lidí, kteří dopomohli k pádu Berlínské zdi,“ odpověděl třeba muž z Kolumbie na otázku, zda někdy slyšel o Václavu Havlovi.
„Zrovna jsme tu o tom něco četli. Mělo to co dočinění s Německem a že tehdy vznikla samostatná Česká republika, myslím,“ uvedla k datu 17. listopadu britská turistka.
„Četl jsem něco o sametové revoluci, ale vůbec si to nepamatuji,“ přiznal turista z Neapole v Itálii.
Stejně jako tomu nezřídka bývá v případě mladých Čechů, dost tápali i mladí cizinci. „Slyšel jsem o komunismu, ale nevěděl jsem, že přišel i sem,“ odpověděl mladík z Izraele. „Přijela jsem sem před pár měsíci, neznám historii České republiky,“ zmínila například 20letá Ruska.
Svobodu už berou vesměs jako samozřejmost. „Cítím se svobodný, připadám si svobodně kdekoliv v Evropě,“ uvedl 20letý mladík z Irska.
Neznalost projevili i někteří dotázaní ze Slovenska, jež v době sametové revoluce tvořilo s Českem jeden stát. Výjimkou byl 23letý muž z Nitry, 17. listopad vnímá jako důležité datum. „Děkuji rodičům a všem, který se zúčastnili, aby mohli udělat svět pro naši generaci hezčí a aby nám dali mnoho možností, které dnes můžeme využívat,“ poznamenal.