Hlavní obsah

Žloutek do oranžova? Farmáři krmí slepice trávou, ty z velkochovu ji neznají

4:14
4:14

Poslechněte si tento článek

Pouzdřany

Supermarkety se před Velikonocemi předbíhají s cenami různých druhů zboží. Jedno vejce tak třeba nabízejí v průměru i za pouhé tři koruny. Vejce z volných chovů a farem jsou pak dvakrát dražší, ale i tak je o ně velký zájem. Vajíčka jsou větší se sytě oranžovým žloutkem. Taková vejce slepice z velkochovů nemají šanci snést. Chybí jim slunce a přirozená strava.

Vejce od slepic z farem jsou dražší, ale oblíbenáVideo: Hana Černohorská, Novinky

Článek

Barvu žloutku ovlivňuje betakaroten ve stravě. „Tím, že chodí slepice ven, zobou zelenou trávu a jsou na slunci, přijímají betakaroten. Proto mají vajíčka z volných chovů mnohem sytější barvu než vejce z klecí nebo podestýlek,“ uvedla vedoucí farmy Kolby v Pouzdřanech Alena Drahokoupilová.

Betakaroten se v komerčních chovech přidává slepicím do krmiva. „Když budou žrát čerstvou trávu, v té je karotenu hodně. Slepicím v klecích se mohou vejce karotenem dobarvovat, ale zdravotní význam ani kvalitu vejce to nemění,“ dodala veterinářka Pavlína Hájková z Prahy.

Kurníky popojíždějí tam, kde je tráva

Na farmě v Pouzdřanech mají jedenáct tisíc slepic v pěti mobilních kurnících. „Ty mají tu výhodu, že se s nimi dá popojet,“ řekla vedoucí Alena Drahokoupilová. Kromě krmných směsí tak mají slepice denně i čerstvou trávu. „Když ji vyzobou, popojedeme tam, kde už dorostla. Z toho jsou slepice nadšené, to je ta chvíle, kdy vyběhnou z kurníku skoro všechny.“

Foto: Hana Černohorská, Novinky

Ve vajíčkové místnosti probíhá první vizuální kontrola vajec.

Farma prodává veškerou produkci třídírně. Ta vajíčka třídí, vytiskne na ně registrační číslo chovu, zkontroluje, jestli je v pořádku, uloží je do krabiček a distribuuje do supermarketu. S označením, že pochází z volného chovu. Vajíčka, která jdou do obchodů, nesmí obsahovat zárodek. „To u nás není možné, protože nemáme kohouta,“ upozornila Drahokoupilová.

Jsou dražší, ale oblíbená

Slepice ze čtyř kurníků krmí majitelka bezsójovým krmivem, kvůli alergiím. Prodává je Albert pod značkou Královská vejce. „Takové jedno vejce stojí deset korun. Dodáváme i do Kauflandu, kde je spotřebitel najde pod značkou Vejce z louky, jedno za osm korun.“

Část produkce z pouzdřanské farmy je určena místním. „Těm držíme sousedskou cenu, chceme být pro okolí dobrým sousedem, proto prodáváme malá vajíčka od mladých slepic za 3 koruny a velká M za 5 korun,“ potvrdila paní Drahokoupilová.

Foto: Hana Černohorská, Novinky

Farma Kolby v Pouzdřanech na Brněnsku si zakládá na tom, že slepice žijí na trávě.

Menší chov, asi dvě stě slepic, má Josef Civín ze statku Josafat v Turovci na Táborsku. Vejce prodává takzvaně ze dvora. Jedno za šest korun.

„Zákazníci o ně mají velký zájem. Ať bychom vyprodukovali jakýkoliv počet vajíček, vždycky je prodáme,“ říká.

Starší slepice snese i vejce XL

Zákazníci zdejší farmy oceňují zejména to, že vajíčka jsou větší. „Slepice ze začátku nesou menší vajíčka, starší slepice mají už velikosti L. Toho se ve velkochovu nikdy nedočkají,“ říká pan Civín. Slepice totiž vyřazují po prvním snáškovém cyklu, to jsou ještě mladé a jejich vajíčka malá.

Foto: Hana Černohorská, Novinky

V domácích chovech přilepšují slepicím na jaře nasekanými kopřivami. Říká se, že kopřivy barví žloutek do oranžova.

Pro vajíčka sem lidé rádi chodí s oblibou i proto, že slepice u nich na farmě běhají volně po dvoře.

„Našim slepičkám se daří líp, jsou spokojenější. Nejsou zavřené v hale, natož v kleci, žijí spokojeným životem, nemají umělý den a umělou noc,“ dodal.

Barevná vajíčka pro radost dětem

František Dvořák z Farmy Břeclav chová asi padesát slepic. „Chováme je tím nejšetrnějším způsobem, volně,“ doplnil.

Vejce prodává ze dvora, od pěti do deseti korun a snaží se dělat radost i dětem. „Proto jsme do chovu zařadili i slepice, které snášejí barevná modrozelená vajíčka.“

Výběr článků

Načítám