Článek
„Letos poprvé jsou v menšině moravští vinaři, trochu to vypadá, jako by je český trh nezajímal,“ sdělil Novinkám ředitel veletrhu Daniel Guryča. A přestože jednotlivých moravských vinařství zdaleka nebylo tolik, kolik by si jejich příznivci zasloužili, tamější vinařské spolky jako VOC Modré hory, VOC Hustopečsko, VOC Mutěnice či VOC Mikulovsko si dva dny zasvěcené vínu ujít nenechaly.
Na návštěvnost z řad veřejnosti si Guryča rozhodně nestěžoval. Již během včerejšího časného odpoledne veletrh navštívilo 2000 návštěvníků a očekává se, že finální číslo se ještě více než zdvojnásobí.
Které stánky během dvoudenní akce podle Michala Šetky, šéfredaktora časopisu WINE & Degustation a prezidenta veletrhu, rozhodně nelze vynechat?
Chutě z celého světa se potkaly na hradeckém talíři
„Určitě vinařství Thaya, veleúspěšný projekt na Znojemsku. Jejich Pinoty a Chardonnay patří k nejlepším v České republice. Jejich vína jsou srovnatelná s jakoukoli mezinárodní produkcí a mají různé řady, kupříkladu Pozdravy z národního parku s atraktivními etiketami zvířat. Jedná se o skvělá vína v poměru kvality a ceny. Umí i výborný Müller Thurgau, což je dlouhodobě přehlížená odrůda, ale dá se z ní udělat skvělé víno, když to vinař umí. Dělají i krásný Sauvignon Blanc, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, důležité odrůdy pro Znojemsko. Majitel vinařství Josef Trávníček hodně cestoval nejen po Francii a Itálii, zná skvělá světová vína a přenesl tuto znalost do českého vinařství. Mají prostě koncept, který je správný od začátku do konce,“ popsal Šetka.
Nejlepší čeští vinaři se inspirují ve světě
Dalším zajímavým vinařem je Zdeněk Zilvar z pražského Vinařství Zilvar, jenž obnovil staré pražské vinice. Na jejich místě odedávna sídlil starý pomologický ústav. „Má špičkový Ryzlink a Pinot Noir. Patří jednoznačně nejen mezi nejlepší vína v Praze a Čechách, ale i v celé republice. Jsou za tím vidět léta studií v Londýně i USA. Udělat něco takového z vinic, které byly obnovené a doslova vykopané před pár lety, je neuvěřitelné. Je to výkladní skříň českého vinařství,“ měl o nepsaném zlatém a stříbrném místě jasno Šetka. Obsadit bronzovou pozici už by nebylo jen tak. Možnosti vystavovatelů jsou široké.
Návštěvníci veletrhu se mohou setkat třeba i s hraběnkou Bettinou Lobkowitz, která vede historické vinice Lobkowiczů v Mělníku, a ochutnat tamější skvělá šumivá vína.
Krásnou ukázkou toho, že vinaři se umí spojit, je první apelační systém VOC v mikulovské vinařské podoblasti, kterou zavedl spolek VOC Mikulovsko. Ten na veletrhu prezentuje ta nejlepší vína z oblasti.
Petr Marcinčák připravil na veletrhu stánek pro celou oblast, kterou prezentuje jeho syn a jmenovec. „Rádi rozbíjíme stereotypy,“ řekl Novinkám Marcinčák mladší, který do sklenic z české sklárny rád nalévá vlastní suchou Pálavu s půvabnou mineralitou, svěžestí a komplexností.
Vinařství Cibulka z Mikulovska se zase honosí krásným zámečkem obkrouženým rybníky jako stvořenými pro vinnou turistiku. Nejen v Praze si nenechte ujít jejich skvělé sekty.
Návštěvníci veletrhu mohou ochutnat i skvělá naturální vína, doporučit lze ta z Dobré Vinice ze Znojemska.
Vinařství Popela Perná reprezentuje v Letňanech lékař Zdravotnické záchranné služby Stanislav Popela mladší, který, když zrovna nezachraňuje životy, pokračuje v rodinném podniku a navazuje na práci svého otce.
„Dnes už to není jen o vinařství a technologii, ale i o marketingu. Je to jiné než před deseti lety, kdy šlo jen o kvalitu vína. Proto jsme proměnili vizuál, aby to lidem nejen chutnalo, ale zároveň se jim to i líbilo,“ sdělil Novinkám nad douškem skvělého Chardonnay. Nenechte si ujít ani výjimečný Ryzlink vlašský cuvée.
Známá i unikátní vína ze světa
V degustační zóně se během dvou dnů konání veletrhu představí absolutní špička světového vinařství. Lekce různého zaměření vede kupříkladu Jakub Přibyl, čtyřnásobný nejlepší someliér České republiky a semifinalista mistrovství Evropy.
Prezentována jsou kupříkladu ta nejlepší šumivá vína z celé Francie od společnosti Grand Chais de France. Návštěvníci tak mohou ochutnat ta nejlepší vína od špiček v českém rybníčku až po ta nejlepší ve světě, která u nás často nelze zakoupit. Navíc se zároveň vzdělávají. Lekce nejsou vyjma standardního vstupného v ceně 990 korun dále zpoplatněny, je pouze třeba se předem registrovat a přihlásit na vybrané téma do zaplnění kapacity. Program je dostupný na internetových stránkách veletrhu.
„Na tomto veletrhu lidé dostanou ochutnat některá vína i tak, jak je mají pít, tedy ve správném stáří. Pokud jde například o Bordeaux, určitě se nemají vraždit neviňátka,“ pronesl s úsměvem a notnou špetkou nadsázky Šetka.
Vyjma českých vín mohou návštěvníci ochutnat vína z Francie, Itálie, Portugalska, Německa, Rakouska Slovinska, jižní Afriky či z Rumunska. Na výstavišti nechybí ani šampaňské zastoupené kupříkladu značkou Joseph Perrier.
Na akci jsou ale k ochutnání nejen moky, v nichž je pravda. Stánky s vínem jsou promíchány s pochutinami k němu a nechybí ani ovocné destiláty prémiové kvality Anton Kaapl. Majstrštykem v tomto oboru je podle znalců zejména výroba kvalitní višňovice.
„Višňovice se nám daří, kam ji pošleme, dostane ocenění. Višňovici děláme s peckou, ale musí se to vychytat. Nesmí dlouho kvasit ani dlouho ležet, musí se hned destilovat. Chce to prostě svý,“ popsal výrobu po svém Jiří Kaapl.