Hlavní obsah

Vaříte rádi v pomalém hrnci? Vyvarujte se chyb, které mohou ovlivnit výslednou kvalitu pokrmu

Kdo by v tomto ročním období neměl rád vaření v pomalém hrnci? Polévky, dušená masa, omáčky – to vše se chystá prakticky samo, po stisknutí jediného tlačítka. Jenže i používání pomalého hrnce má svá pravidla, která je lepší dodržovat, aby byl výsledný pokrm co nejlepší. Víte, jak s hrncem pracovat a čeho se raději vyvarovat?

Foto: Profimedia.cz

Vaření v pomalém hrnci (ilustrační foto)

Článek

Nevařte v hrnci věci, které do něj nepatří

Pomalý hrnec není vhodný pro každou ingredienci. Libové maso, jako je steak z filé a vepřová panenka, je nevhodné, protože v něm ztuhne. Pro přípravu v tomto hrnci jsou lepší prorostlejší kusy masa. Vždy se však ujistěte, že jsou kompletně rozmrazené. Při pomalém vaření by se totiž v nerozmraženém mase mohly rychleji množit bakterie.

Zelenina jako dýně, hrášek či cuketa by měly být do hrnce vkládány až na konci procesu varu, jinak se změní na kaši. Stejně tak mléčné výrobky by měly být odloženy až do pozdější fáze procesu vaření, jinak se srazí a oddělí. Ideální je mléčné výrobky přidávat 15 minut před dokončením.

Nepřeplňujte jej

Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá pomalé vaření receptů (v některých případech až 12 hodin), je velmi lákavé naplnit hrnec nad rysku. To ale nikdy nedělejte – přetížení hrnce bude mít za následek nerovnoměrné vaření a může dojít i k přelití během varu, což znamená dlouhý úklid.

Jak tedy hrnec plnit? Maximálně do poloviny nebo ¾. To dává tekutině prostor ke vzkypění a zabraňuje převaření i nedovaření. Hladina kapaliny by měla být těsně nad všemi ingrediencemi.

Za nejlepší restaurací světa nemusí Češi daleko. Hluboko do kapsy si však sáhnou

Cestování

Čistěte hrnec po použití pečlivě

Čištění pomalého hrnce neznamená, že jej jen odložíte do myčky. Vyžaduje důkladné hloubkové čištění. Odolné zbytky jídla a připáleniny odstraňte čisticím přípravkem vhodným pro vnitřní povrch hrnce, pokud takový nemáte, naplňte hrnec horkou vodou, přidejte odměrku octa a zahřívejte po dobu jedné hodiny na nízkou teplotu. Tím se spálenina uvolní. Následně omyjte. Nepoužívejte pro čištění abrazivní houbičky, aby nedošlo k poškození povrchu. Vnější povrch otřete houbičkou z nanovlákna navlhčenou v mýdlové vodě. Následně opláchněte a vysušte.

Maso si připravte předem

Pro vaření v pomalém hrnci je skvělé, pokud je maso předem na pánvi zatažené. Zůstane šťavnaté. Navíc tím, že maso předem opečete, uchováte v pokrmu více chuti. Také mu dodáte barvu. Pokud je maso hodně tučné, ořízněte okraje, platí to především pro vepřové. Pokrm pak nebude tak tučný.

„Při vkládání ingrediencí do pomalého hrnce nejprve přidejte kořenovou zeleninu a poté na ni navrstvěte maso. Kořenová zelenina se v pomalém hrnci obecně vaří déle ve srovnání s masem, takže toto pořadí poskytuje lepší a rovnoměrnější výsledky,“ doporučuje expertka na testování spotřebičů Katie Mortramová.

Nastavujte správnou dobu

U pomalého hrnce si můžete nastavit dobu, která je nutná pro to, aby se suroviny začaly vařit. Volte rychlejší stupeň k bodu varu – nejenže se zkrátí doba vaření, ale také bude výsledný pokrm chutnější. Ideálním řešením je zkrátit dobu k varu na minimum a následně ubrat, aby se pokrm vařil co nejdéle a při nejnižší teplotě. Vaření po delší dobu pozvolnějším tempem podporuje chuť a zjemňuje.

Pozor na chilli

Pomalé hrnce zvýrazňují chuť koření. Především chilli. Během delší doby varu se déle uvolňuje kapsaicin, takže pokrm bude ve výsledku výraznější. Pokud vaříte podle receptu, který není přímo určený pro pomalý hrnec, berte polovinu množství chilli. I tak bude dostatečné. Suché koření, jako je koriandr a kmín, je dobré před vložením do hrnce osmažit a přidat do receptu hned na začátku. Tyto přísady potřebují čas, aby se v jídle projevily.

Nezvedejte poklici

Ta totiž udržuje stálou teplotu a vlhkost při vaření jídla, takže zvednutím poklice neefektivně prodlužujete dobu vaření. Proto mají ve velké většině pomalé hrnce skleněné poklice, abyste je nemuseli zvedat.

Recepty z pomalého hrnce jsou skvělé. Zasytí, v zimních měsících zahřejí a přístroje se dají naprogramovat tak, že po příchodu z práce máte provoněný byt přichystanou večeří. Užívejte si výhod pomalého vaření a předejděte tomu, že byste svůj pomalý hrnec ničili nevhodným používáním. Se správným přístupem vám může sloužit roky.

Vařil pro Obamu i Bushe. Příběh Čecha, který před ruchem velkoměsta utekl vařit do hor

Gastro

Foodbloger Lukáš Hejlík: Za snídani jsou Češi ochotni utratit více než za oběd

Gastro
Související témata:

Výběr článků

Načítám