Článek
Křepelčí vejce najdete v obchodech vedle těch slepičích a první, na co se zaměříte, bude pravděpodobně cena. Slepičí vejce z podestýlkového chovu dnes mimo akce koupíte přibližně za 7–8 korun, jedno křepelčí bude stát asi 3–4 koruny. Zatímco ale slepičí vejce velikosti M váží asi 55 g, to křepelčí má přibližně 15 g, takže pokud byste z nich chtěli péct, tak se vám nevyplatí.
Rozhodně se ale vyplatí zařadit je do jídelníčku: jsou velmi chutná a půvabná, děti je milují a výživový specialisté vyzdvihují i jejich zdravotní benefity a vyšší obsah vitamínů a minerálů.
Jak vařit křepelčí vejce
Uvařit křepelčí vejce není složité: z lednice je vytáhněte alespoň půl hodiny před přípravou, aby se trochu ohřála. V menším rendlíku přiveďte k varu tolik vody, aby byla po vložení všechna vejce ponořená, a do vody přidejte lžičku octa.
Navzdory rozšířenému mýtu ocet nezabrání praskání skořápek, když už ale skořápka praskne, bílek díky kyselému prostředí nevyteče. Vložte do rendlíku vejce a stáhněte plamen tak, aby voda jenom lehce probublávala.
- Křepelčí vejce budou uvařená naměkko za dvě minuty.
- Nahniličko budou uvařená za necelé tři minuty.
- Natvrdo budou bezpečně uvařená za čtyři minuty.
Dodržte uvedenou dobu vaření a nenechávejte je ve vařící vodě dlouho, žloutek je pak zbytečně vysušený, drolivý a stejně jako u slepičích vajec začíná na okrajích lehce modrat.

Chlebíčky a jednohubky s křepelčími vejci vypadají opravdu slavnostně.
Jak oloupat křepelčí vejce
Křepelčí vejce mají pevnější skořápku a silnou blánu pod ní a loupání je často zkouškou trpělivosti.
U křepelčích vajec vařených natvrdo vám pomůže malý trik. Ihned po uvaření je sceďte a prudce zchlaďte ve studené vodě: blána na povrchu bílku se odtáhne od skořápky a loupání bude snadnější. Vejce pak vraťte do rendlíku, ve kterém se vařila, přiklopte je pokličkou a opravdu silně rendlíkem zatřeste. Nemusíte se bát, že vejce porušíte, skořápky jsou dost pevné: pružné bílky zůstanou neporušené, skořápky popraskají a půjdou snadno oloupat.
Křepelčí vejce uvařená naměkko nebo nahniličko vyžadují při loupání šetrnější zacházení a dostatek trpělivosti, nejlépe se loupou v misce s vodou nebo pod tenkým pramínkem tekoucí vody.

Křepelčí vejce hezky kontrastují se zelenými saláty a navíc jim přidají bílkoviny.
Jak využít křepelčí vejce
Drobná křepelčí vejce se hodí především na dekoraci pokrmů: můžete je plnit, sluší obloženým chlebíčkům a jednohubkám, krásně se vyjímají v salátech z mladého zeleného lupení, přidat je můžete do krémových jarních polévek i do ramenu a zapečené ve velikonoční sekané udělají na řezu okouzlující mozaiku.
Uvařená a oloupaná křepelčí vejce můžete naložit do kyselého nálevu jako na utopence a podávat jako chuťovku. Nálev ozvláštníte přidáním červené řepy, která vejcím po pár dnech propůjčí nádhernou růžovou barvu a budou ještě dekorativnější.
A pokud se nebojíte, můžete syrovým křepelčím vajíčkem ozdobit tatarák.
Velikonoce 2025
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v roce. Termín Velikonoc každoročně vychází na přelom března a dubna, letošní Velikonoční pondělí připadlo na 21. dubna 2025. Mezi nejznámější tradice a zvyky Velikonoc patří pletení pomlázky nebo barvení vajíček a kraslic.