Článek
V některých oblastech se velikonoční nádivce říká hlavička a kdysi se do ní opravdu přidávalo vařené maso z telecích nebo jehněčích hlav. Existuje ale i jiné vysvětlení tohoto jména: název hlavička vznikl zkrácením slova hlavnička, tedy hlavní jídlo, protože nádivka se tradičně pekla na Bílou sobotu a podávala se jako hlavní chod.
Dřív tvořila její základ hustá kaše z krupice a mléka, v současnosti je to především bílé pečivo. Kromě pečiva budete na přípravu potřebovat už jenom pár dalších základních surovin: mléko, vejce, kousek masa a především pořádnou hrst prvních jarních bylin. Jaké triky můžete použít, aby byla velikonoční nádivka perfektní?
Pečivo nechte dobře proschnout
Základ nádivky tvoří bílé pečivo a je na vás, zda zvolíte rohlíky, housky, veku nebo toastový chléb. Důležité je nechat ho alespoň den odležet – při krájení se nebude drobit a kostičky budou úhledné. Někteří kuchaři nechávají kostičky pečiva ještě proschnout v troubě, nebo je krátce opečou na másle. Zpevní, získají trochu barvy i lepší chuť (zvláště ty opečené na másle) a při servírování vypadají opravdu hezky.
Čím zvlhčit pečivo do nádivky?
Při volbě tekutiny, kterou zalijete pečivo, máte také na výběr. Nejčastěji se používá mléko a smetana nebo jejich směs. K mléčné složce můžete přidat i trochu masového vývaru, který prohloubí chuť nádivky, a trochu rozpuštěného másla.
Pečivo zvolenou tekutinou pokapejte a promíchejte, ale dávejte pozor, aby jí nebylo příliš. Přidávejte ji postupně, aby se pečivo provlhčilo a zvláčnělo, ale aby se z něj nestala rozbředlá hmota, mělo by si zachovat jasnou strukturu.

Místo kopřiv můžete do nádivky přidat i medvědí česnek. Ze zbytku nasbíraných bylinek si připravte jarní pesto.
Přidejte zelené bylinky
Hrst zelených bylin ve velikonoční nádivce symbolizuje probouzející se jaro a naději na novou úrodu. Nejčastěji se do ní přidávají mladé kopřivy nebo listy špenátu: krátce je spařte horkou vodou, hned zchlaďte a nasekejte je na malé kousky, aby se v nádivce rovnoměrně rozptýlily.
Pokud patříte mezi nadšené sběrače, můžete přidat i pár mladých lístků pampelišky, medvědího česneku nebo popence, pokud jste konzervativnější, přihoďte alespoň najemno nasekanou petrželovou nať.
Do velikonoční nádivky patří dobré maso
Nejčastěji se do velikonoční nádivky používá uzené maso, slanina nebo jejich kombinace: pokud je předem orestujete na zpěněné cibulce a přidáte do nádivky i s vypečeným tukem, bude její chuť ještě lepší. V nádivce se skvěle uplatní i obrané kousky uzeného masa z žeber a ocásků.
Pokud se uzenému masu chcete vyhnout, můžete sáhnout i po kousku pečeného kuřete, králíka nebo nasekaném hovězím masu z vývaru.
Sníh z bílků nádivku dovede k dokonalosti
Při přidávání vajec nelitujte trochu námahy navíc a z bílků a špetky soli ušlehejte pevný sníh. Do nádivky ho vmíchejte až nakonec a pěkně zlehka, pomocí stěrky nebo čistou rukou.
Jak vylepšit velikonoční nádivku?
Nádivku (jako ostatně všechna jídla) dotáhne k dokonalosti koření: sůl a pepř jsou samozřejmostí, nezapomeňte ale přidat také špetku aromatického muškátového oříšku. Pak už záleží jenom na vás: bude to tradiční majoránka, tymián nebo libeček?
Efektní a chutné jsou i plátky mandlí, které rozložíte na povrch.
Jak péct nádivku?
Nádivku můžete péct v různých formách: pro velkou rodinu sáhnete pravděpodobně po klasickém hlubším pekáči, výborně ale vypadá také nádivka pečená v dortové, paštikové či chlebíčkové formě a půvabné jsou také porce nádivky pro jednoho pečené v menších zapékacích formičkách.
Formu dobře vymažte tukem a vysypejte strouhankou a na povrch nádivky ještě rozložte pár tenkých plátků másla, přidá chuť a přispěje k tomu, aby byl povrch krásně zlatavý.