Článek
Na chodu kuchyně českého pavilonu se budou podílet špičky z Asociace kuchařů a cukrářů České republiky včetně mladých talentů i zkušených mistrů svého řemesla, kteří čerpají z tradic československého pavilonu na Expo 1970.
Menu je navrženo kulinářským kurátorem Tomášem Regerem tak, aby představilo pestrost a kvalitu českých receptur, přičemž se hlavním jmenovatelem stane knedlík.
„Knedlíky budou stát na třech druzích těsta, aby pokryly pestrou škálu chutí,“ prozradil na středeční tiskové konferenci Reger.
Sólo pro knedlíky: recepty na tvarohové, karlovarské, houskové, patricijské a brynzáky
Návštěvníci ochutnají variantu plněnou uzeným masem a červeným zelím, originální spojení české pečené kachny s povidly i inovativní „vepřo knedlo bao“, které kombinuje českou kuchyni s asijskými vlivy.
Nabídku doplní předkrmy jako tlačenka s cibulí nebo zavináč ze pstruha s typickou kyselou chutí, zatímco sladkou tečku zajistí dukátové buchtičky či Honzovy buchty plněné povidly nebo tvarohem.
Až 15 tisíc lidí denně
Japonští pořadatelé očekávají, že světovou výstavu, která se uskuteční od 13. dubna do 13. října na umělém ostrově Jumešima, denně navštíví 150 až 300 tisíc osob.
Jen v samotném českém pavilonu se návštěvnost odhaduje na přibližně 12 až 15 tisíc lidí za den. Vzhledem ke kapacitě kuchyně se proto budou jídla připravovat na jiném místě v Ósace a v pavilonu pouze dokončovat.
Provoz zajistí společnost Gastro Invest International. „Firma má s mezinárodními projekty řadu zkušeností, provozovala podniky například v Šanghaji, Austrálii, Dubaji nebo v Maďarsku. Její sesterská společnost navíc provozovala restauraci v českém národním pavilonu na Expo 2020 v Dubaji, kde zároveň získala ocenění za nejvyhledávanější sky-bar světové výstavy,“ doplnil generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška.
Ovšem nejen jídlo, ale i nápoje nabídnou chuť Česka. Pod taktovkou japonských výčepních si návštěvníci vychutnají Plzeňský Prazdroj, který je hlavním partnerem pavilonu, a vína z Vinařství Thaya.
Nejvyšší dřevěná stavba svého druhu v Japonsku
Český národní pavilon staví japonská společnost Daisue, architektonickou soutěž na návrh loni vyhrálo studio Apropos Architects se skleněnou spirálou. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici.
„Pokud vše půjde dobře, do konce roku bude hrubá stavba hotová a 13. dubna budeme připraveni přivítat první návštěvníky,“ dodal Ondřej Soška a zdůraznil, že pavilon má být nejvyšší dřevěnou stavbou svého druhu v Japonsku.