Článek
Po krátké prázdninové přestávce, kdy cena zlata koncem července klesla na 1160 dolarů za trojskou unci (asi 31,1 gramu), roste hodnota žlutého kovu v polovině září nepřetržitě již sedmým týdnem v řadě. Své staré rekordní maximum na ceně 1264 dolarů přitom dokázalo překonat již v úterý, aby se v pátek odpoledne vyhouplo až na cenu 1280 dolarů. Za poslední měsíc a půl tedy stoupla jeho cena o necelých 9 procent.
Zlato opět těží ze svého statutu uchovatele hodnoty a bezpečného přístavu, který je aktuální obzvláště v situaci, kdy na trzích roste nervozita a investoři vyhledávají méně rizikové investice. To byl případ i tohoto týdne, kdy se začala opět vracet nervozita na evropský trh s dluhopisy. Výrazného růstu se totiž znovu dočkaly výnosy z dluhopisů nejrizikovějších zemí eurozóny, jakými jsou Irsko, Portugalsko nebo Řecko.
Situaci komplikuje růst výnosů
Například výnosy z irských dluhopisů v týdnu vystoupaly o 28 bazických bodů na 6,01 procenta a jsou nyní dokonce výše než v květnu letošního roku, kdy v Evropě vrcholila dluhová krize, kterou zažehnali evropští politici až teprve poté, co rozhodli o vytvoření garančního fondu v objemu 440 miliard eur a Evropská centrální banka začala s nákupy dluhopisů některých členských zemí eurozóny.
Další růst výnosů přitom může velmi nepříjemně prodražovat zemím eurozóny financování jejich rozpočtových deficitů a dále roztáčet dluhovou spirálu, ze které se evropským zemím zatím nedaří přesvědčivě uniknout.
USA i Evropa zpomalují
Na důvěře v budoucí vývoj světové ekonomiky nepřidává ani pokračující příliv negativních zpráv ze Spojených států a Evropy. Podle nejnovějších dat se například v Německu propadl index důvěry investorů (ZEW) v září na nejnižší úroveň za posledních 18 měsíců poté, co v Německu začala stagnovat výroba a firmy čelí výraznému poklesu objemu nových objednávek.
Výrobní aktivita podle výsledků regionálních indexů klesala v září také ve Spojených státech, které se musejí vypořádávat s útlumem domácí poptávky, když domácnosti stále více omezují své výdaje pouze na nezbytné zboží a služby. To vše, v kombinaci s klesající hodnotou dolaru, který v týdnu vůči euru ztratil 3,4 procenta, přispívá k tomu, že poptávka po zlatě opět narůstá a jeho cena nyní znovu atakuje nové rekordy. Ještě lépe než zlato si přitom vede i další drahý kov – stříbro –, jehož cena od srpna vzrostla dokonce o 16 procent na 20,85 dolaru za unci.
Silná koruna růst zlata brzdí
Zatímco dolarová cena zlata nebyla nikdy výše, ta korunová dosud na nová maxima nedosáhla. Silná koruna, která v tomto týdnu dokázala na páru s dolarem zpevnit o 2,8 procenta, totiž drží cenu zlata na úrovni 24 090 korun za trojskou unci, což je stále pod historickým maximem z června letošního roku, kdy bylo možno unci zlata nakoupit za 27 053 korun.