Článek
Vyplývá to z průzkumu, který provedla poradenská společnost RSM mezi 350 podniky. Ty nejčastěji svým zaměstnancům letos zvyšovaly výdělky o pět až deset procent, a to v necelé třetině případů. V necelé čtvrtině to pak bylo o dvě až pět procent.
Nejštědřeji na mzdách přidávali zemědělci a potravináři, následováni retailem a strojaři. Nejčastěji individuálně, ale často o více než deset procent mohly růst mzdy jednotlivcům v IT a technologickém sektoru, poradenství a consultingu nebo finančnictví.
„Jasně se ukazuje proměna ve strategii firem. Přestože více než čtvrtina z nich má za sebou plošnou valorizaci, u řady oborů už vidíme větší opatrnost a přidávání jen na základě individuální domluvy,“ řekla Monika Marečková, řídící partnerka RSM.
Jedete na tábor jako vedoucí či zdravotník? Máte nárok na volno i náhradu mzdy
Je to podle ní logické – firmy si chtějí lidi udržet, ale peníze, které na ně mají, už jsou takřka vyčerpané „I proto platí, že kdo ještě letos přidáno nedostal, pravděpodobně se mu zvýšení mzdy vyhne, pokud se sám neozve,“ uvedla.
Propouštět se bude minimálně
Přestože totiž firmy a podniky plošné zvedání mezd spíš neplánují, nedostatek lidí na trhu práce je může donutit k individuálnímu jednání.
Scénář masového propouštění se tak nekoná. S propouštěním nepočítá 82 procent firem, proběhlo asi v sedmi procentech případů a plánují ho jen tři procenta z oslovených podniků.