Článek
Až o polovinu si mohou domácnosti s dobrou platební morálkou snížit zálohy u ČEZ. I ti, kdo neplatili zálohy pravidelně, tuto možnost mají, ale je omezenější. Šíře možnosti, jak snížit zálohu, je každopádně individuální.
„Zálohy podle zákona stanoví dodavatel energií, a to nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby. Zákazník může, ale nemusí, dodavatele přesvědčit o potřebě úpravy záloh, pokud například investoval do zateplení domu, pokud začal využívat jiný zdroj tepla, pokud velkou část topného období bude trávit v zahraničí a podobně,“ řekla dříve Právu ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Zálohy je možné snížit, ale pozor na nedoplatek
Uvažovat o snížení záloh je podle ní vhodné třeba v případě, že domácnost kromě zateplení například vyměnila okna, pořídila úsporné spotřebiče nebo z úsporných důvodů výrazněji snížila teplotu vytápění v bytě nebo domě.
Naopak pokud podobné důvody pro jejich snížení neexistují, doporučuje Hekšová zálohy nastavené dodavatelem neměnit. Jinak by zákazník vzniklý vysoký nedoplatek posléze nemusel být schopen najednou zaplatit.
Pomůže samoodečet
Rodinám při plánování snížení záloh pomůže i samoodečet. Zjistí skutečnou spotřebu, protože distributoři ji nemusí vždy ověřovat osobně, nýbrž odhadem. V tom případě zohlední pro odhad spotřebu z minulých let, a pokud domácnost už koncem loňska spotřebu výrazněji snížila, nemusela by se tato nižší spotřeba v zálohách na příští rok projevit.
Samoodečet může zákazník podle Energetického regulačního úřadu územně příslušnému distributorovi zaslat až desetkrát ročně, k tomu ještě jednou k poslednímu dni roku. Samoodečty se následně zohlední ve vyúčtování.
ČEZ vyzval své klienty k samoodečtu energií kvůli nastavení vhodnějších záloh
K samoodečtu je potřeba doložit výrobní číslo elektroměru nebo plynoměru, číslo odběrného místa a stav měřidla. Často bývá potřeba doložit údaj například fotografií s datumovkou.
„Je dobré sledovat, k jakému datu dodavatelé energií zvyšují ceny, a k tomuto datu udělat samoodečty. Nahlášeným samoodečtem se rozdělí spotřeba energií tak, že na dřívější spotřebu bude uplatňován levnější ceník, dražší ceník se bude využívat až na novou spotřebu energií. Tímto způsobem lze snadno ušetřit peníze, lépe nastavit zálohy a získat lepší přehled o spotřebě,“ řekl Právu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Ten také apeluje na to, aby se zejména domácnosti, kterým bude končit fixace cen energií, připravily na růst záloh.