Článek
Například ČSOB Pojišťovna uvádí, že meziročně počet případů lidí, kteří se zraní pádem na chodníku, vzrostl o více než čtvrtinu.
Zmapujte podrobně místo pádu
Pokud dojde k nejhoršímu a vy se kvůli pádu zraníte, můžete po majiteli chodníku žádat odškodné. Ten podle zákona o pozemních komunikacích odpovídá za škodu, která vám vznikne právě kvůli pádu na neuklizeném chodníku. "Za sypání chodníků a odklízení sněhu a ledu z nich jsou odpovědná města a obce," doplňuje Marcel Klaban z ČSOB Pojišťovny.
Abyste se svým nárokem na odškodné uspěli, je potřeba mít v ruce dostatek důkazů. Pokud to váš zdravotní stav dovoluje (jestliže ne, požádejte kolemjdoucí, příbuzné či známé), co nejobjektivněji zdokumentujte celý průběh vašeho úrazu. Tedy zapamatujte si přesné místo, datum i čas. Zároveň si připravte i přesný a detailní popis, jak k pádu a úrazu došlo. Pokud byli pádu přítomni jiní lidé, zajistěte si jejich svědectví. Je-li to možné, vyfoťte si například fotoaparátem v mobilu i stav chodníku - místo vaší nehody.
Zajistěte si zdravotní dokumentaci
Dalším krokem pro uplatnění nároku na odškodné je prokázání výše škody na zdraví. Od ošetřujícího lékaře si vyžádejte posudek o bolestném. Pokud váš úraz zanechá trvalé následky, požádejte o posudek o ztížení společenského uplatnění. Připravte si i potvrzení o ztrátě výdělku.
V průběhu léčení následků úrazu si nezapomeňte schovávat všechny doklady dokumentující vaše náklady související s léčením, například jízdné do zdravotnických zařízení, doplatky za léky a léčebné prostředky, regulační poplatky a podobně.
Pokud během pádu došlo i k majetkové škodě, například se vám rozbily hodinky, zničili jste si oblečení, můžete pochopitelně požadovat i náhradu této škody.
Za sypání chodníků a odklízení sněhu a ledu z nich jsou odpovědná města a obce.
Poté, co shromáždíte všechny potřebné důkazy a doklady, uplatněte vůči vlastníkovi pozemní komunikace (nejčastěji obce nebo kraje) nárok na náhradu škody na zdraví, případně i majetku. Někteří majitelé chodníků jsou pro tyto případy pojištěni prostřednictvím pojištění odpovědnosti za škody. V případě, že váš nárok bude oprávněný, pojišťovna vám vyplatí odškodné.
Ovšem ne každý pád na chodníku automaticky znamená vznik odpovědnosti za škodu a tedy i nárok na odškodné. Vlastník chodníku se v některých případech může odpovědnosti zprostit, pokud prokáže, že v jeho možnostech nebylo závady odstranit či na ně upozornit. Odpovídá však za ty závady ve schůdnosti, které chodec nemohl předpokládat, a nemohl se jim tak při chůzi přizpůsobit.
Za zlomeniny a půlroční léčení odškodné 155 tisíc
Připravili jsme modelový příklad výpočtu nároku na odškodné. Na zledovatělém neuklizeném chodníku uklouzne 40letý muž s měsíčním příjmem zhruba 25 tisíc korun. Pád způsobí komplikovanou zlomeninu nohy a ruky. V nemocnici muž stráví tři týdny, v pracovní neschopnosti bude dalších šest měsíců.
Orientační výpočet výše odškodného za úraz způsobený pádem na neupraveném chodníku (v Kč) | |
---|---|
Náhrada za bolestné | 37 200 |
Náhrada za ztrátu výdělku (ušlá mzda) | 108 000 |
Náhrada účelně vynaložených nákladů na léčení (regulační poplatky v nemocnici i u lékaře, rehabilitace, zdravotnické pomůcky) | 10 100 |
Celkem | 155 300 |
Zdroj: ČSOB Pojišťovna |
Věk ani pohlaví nemají pro stanovení výše škody v tomto případě žádný vliv. Bodové hodnocení bolestného určuje ošetřující lékař v souladu s vyhláškou č. 440/2001 Sb., ministerstva zdravotnictví. Jeden bod má hodnotu 120 korun. Za dobu pracovní neschopnosti se platí ušlá mzda (rozdíl mezi obvykle dosahovaným výdělkem a dávkami nemocenské). Do výše odškodného spadají i náklady spojené s léčením. Musíte je však doložit účtenkami.