Článek
Jak ukázala anketa společnosti Profesia, české zaměstnance ke změně práce stále nejvíce motivuje vyšší plat, který mu v nové firmě nabídnou. Práci kvůli penězům tak změnila více než třetina dotázaných.
Ovšem pro Čechy jsou motivující i další důvody. Nedobrá situace na pracovišti, která vede k neshodám se šéfem či kolegy, byla příčinou odchodu a hledání nového zaměstnání pro více než pětinu lidí. Zhruba stejný počet pak zatoužil po změně, a proto se porozhlédl po novém místě.
Česko má stále nejnižší nezaměstnanost v EU
Kvůli dojíždění a dále pak lepší možnosti kariérního růstu vyměnil zaměstnání zhruba stejný počet Čechů, každý desátý.
Fluktuace výrazně vzrostla
Obecná míra fluktuace vloni výrazně vzrostla a dosáhla téměř 20 procent. Mezi zaměstnanci, kteří nejčastěji mění práci, jsou hlavně zástupci mladé generace, nejvyšší podíl (30 procent) mají lidé ve věku od 25 do 34 let a tradičně také ti nejmladší ve věku 18 až 24 let (27 procent).
Mladé láká kariéra, starší jistota
„Jde tedy zejména o lidi, kteří získali nějaké zkušenosti, a ty chtějí zhodnotit u nového zaměstnavatele, jenž jim nabídne lepší finanční ohodnocení nebo kariérní příležitost. Kromě segmentů s tradičně vysokou fluktuací, jako jsou gastronomické služby a hotelnictví, vykazují vysokou míru fluktuace také obory marketing a PR, právo a legislativa nebo lidské zdroje a personalistika,“ doplnil Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz
Cestovat za prací se lidem nechce
„Ochota dojíždět nebo stěhovat se za prací byla u Čechů vždy poměrně nízká, a současná rekordně nízká nezaměstnanost tento trend ještě prohlubuje. Nedávný průzkum ukázal, že lidé by chtěli do práce dojíždět méně než 30 minut a s délkou dojíždění není spokojena třetina zaměstnanců,” upozornil Novák.