Článek
Přitom ještě předloni to podle dat banky byla sotva polovina této věkové skupiny.
Placení telefonem je stále populárnější i u starších lidí, s rostoucím věkem však podíl tohoto způsobu úhrady postupně klesá. Zatímco v případě třicátníků a čtyřicátníků platí mobilem či hodinkami přibližně třetina lidí, u padesátníků je to zhruba pětina.
U starších ročníků je to ještě méně, ale třeba i ve věkové skupině 66 až 70 let loni platilo mobilem přes osm procent klientů ČSOB, zatímco předloni to bylo ani ne pět procent.
Češi milují platby kartou. Míří mezi evropskou špičku
Rostoucí oblibu plateb mobilem potvrzují i karetní asociace či poskytovatelé platebních terminálů.
„Placení nositelnými zařízeními, tedy zejména mobilem a hodinkami, patří k nejvýraznějším trendům v bezhotovostním placení za posledních roky,“ sdělil Právu ředitel rozvoje obchodu společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Martin Dolejš.
„Zatímco ještě před pár lety šlo o novinku, kterou využívali spíše technologičtí nadšenci, podle našeho nejnovějšího průzkumu už platbu mobilem nebo hodinkami vyzkoušelo 44 procent Čechů,“ poznamenal.
Lidé, kteří tento způsob placení vyzkouší, ho pak podle něj velice často využívají jako svoji primární platební metodu.
Je to nejrychlejší, nejbezpečnější a nejpohodlnější platební metoda
„To proto, že je nejrychlejší, nejbezpečnější a nejpohodlnější. Telefon má skoro každý stejně v ruce nebo v kapse, u pokladny nemusí vytahovat peněženku nebo hledat kartu a při ověření otiskem prstu nebo skenem tváře není potřeba ani zadávat PIN,“ dodal Dolejš.
Podle Ondřeje Holoubka, mluvčího společnosti Global Payments, která je předním poskytovatelem platebních řešení v ČR, překročil poměr plateb mobilními zařízeními vůči klasickým kartám už 40 procent.
„Tedy 40 procent objemu plateb je nositelnou elektronikou – mobilem, hodinkami nebo prsteny. Prim hraje služba Apple Pay se zhruba 60 procenty, 35 procent lidí používá službu Google Pay a zbytek tvoří Garmin a další poskytovatelé,“ upřesnil.
Bezkontaktní transakce narostly za rok o třetinu
Rozkvět placení mobilem hlásí i jednotlivé banky.
Například u Komerční banky se počet plateb takzvanými tokenizovanými kartami, což jsou především bezkontaktní transakce právě mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami, loni meziročně zvýšil o 39 procent a objem bezkontaktních transakcí vzrostl o 35 procent.
Zároveň platby kartami jako takovými nebo těmi v mobilech postupně vytlačují hotovost.
Objem domácích plateb kartami se loni v případě KB zvýšil v meziročním porovnání o sedm procent, a u zahraničních plateb dokonce o pětinu. Výrazný nárůst byl přitom právě v užívání moderních platebních nástrojů.
Apple Pay nebo Google Pay u každé velké banky využívají stovky tisíc klientů. Jen Česká spořitelna loni v prosinci zaznamenala 23 milionů transakcí přes Apple Pay a 13,6 milionu přes Google Pay.
Pro porovnání: v prosinci 2020 to bylo pouhých 3,1, respektive 1,7 milionu transakcí. Objem transakcí klientů ČS přes Apple či Google Pay pak dosáhl loni v prosinci 21,2 miliardy korun a v lednu 17,1 miliardy Kč.
Lidé by často chtěli bezkontaktně platit i víc, nicméně mnohde karty neberou. Například v hospodách nebo u zubaře. Přes mobily pak Češi častěji i vybírají peníze z bankomatů.