Článek
Kapesné dávají svým dětem dvě třetiny rodičů, ukázal průzkum agentury Ipsos pro UniCredit Bank.
Více než tři čtvrtiny rodičů z těch, kteří kapesné dětem dávají, jeho výši měnit nebude a děti tak budou dostávat stejně jako dříve. Jeho reálná hodnota ale kvůli vysoké inflaci klesá, a děti se tak budou muset uskromnit.
Ještě hůř na tom budou děti, kterým rodiče plánují kapesné snížit, v průzkumu to zmínil každý devátý oslovený. Tyto děti tak na inflaci doplatí dvojnásobně – kapesné se jim zmenší nominálně a inflace jim ukrojí i část reálné hodnoty peněz.
Inflace dopadá i na děti, rodiče omezují výdaje na školu
Jen v každé zhruba osmé rodině plánují rodiče svému potomkovi či potomkům kapesné zvýšit, aby jim zachovali standard, na který jsou děti zvyklé.
Nejčastěji stovka nahoru i dolů
Maximálně sto korun je nejčastěji zmiňovaná částka, kterou rodiče dětem z kapesného vezmou (58 procent), nebo o kterou jim naopak kapesné navýší (41 procent).
O více než sto a méně než tři sta korun pak sníží kapesné 36 procent rodičů. O částku ve stejném rozmezí zvýší kapesné dětem téměř dvě pětiny rodičů. Necelá pětina ho navýší o sumu od 301 do 500 korun.
Pětina rodičů vůbec neučí potomky hospodařit
Kapesné si musí zasloužit
Nejčastěji zavedenou praxí v českých rodinách je tzv. dvousložkové kapesné, které dětem dává téměř polovina (47 procent) rodičů. Znamená to, že část kapesného je fixní a automatická, druhou pak dostanou, když splní nějakou podmínku, například pomohou s domácími pracemi, dostanou ve škole dobrou známku apod.
Třetina rodičů děti finančně odměňuje jen za pomoc v domácnosti, dobrý prospěch ve škole nebo třeba při příležitosti narozenin apod.
Automaticky zcela bez podmínek dostávají kapesné děti v necelé pětině rodin.