Článek
Ukázal to průzkum agentury Ipsos Marketing pro společnost Kruk.
Tři pětiny Čechů v produktivním věku si alespoň někdy přivydělávají na brigádách nebo mají vedlejší pracovní poměr. Naprostá většina z nich volí spíše příležitostný přivýdělek formou nárazových brigád.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Pravidelně si přivydělávají spíše ženy (18 procent oproti 15 procentům mužů), ale u příležitostných brigád se poměr prakticky srovnává (43 procent žen oproti 42 procentům mužů).
„Brigády a další příležitostné nebo pravidelné přivýdělky jsou důležitým zdrojem financí pro značnou část Čechů v produktivním věku. Z jedné třetiny jde o nárazové brigády, velmi časté jsou ale také vedlejší pracovní poměry formou dohody o provedení práce,” doplnila Markéta Kolářová ze společnosti Kruk.
Každý sedmý přivýdělkem splácí dluhy
Hlavním důvodem brigád a dalších přivýdělků je získání financí na pokrytí základních životních potřeb, zmínila více než čtvrtina lidí s vedlejším příjmem.
Následují přivýdělky učené na koníčky a různé volnočasové aktivity (24 procent) a brigády s cílem splácet dluhy (14 procent).
Typický měsíční přivýdělek se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří tisíců korun (39 procent), více než čtvrtina brigádníků si přivydělá částku do tisícovky.
Rozhodujícím faktorem při volbě brigády je zejména náplň práce a výše mzdy, shodně to uvedla více než čtvrtina oslovených. Vzdělanější lidé lehce prioritizují náplň práce, Pražané mzdu a ženy zase flexibilitu zaměstnání, resp. možnost rychlého nástupu i ukončení brigády.
„Účel přivýdělku se liší i podle dosažené úrovně vzdělání. Lidé s vyšším vzděláním si nejčastěji přivydělávají na zábavu, méně vzdělaní lidé především na životní potřeby. Vzdělanější lidé a lidé nad 45 let volí hlavně vedlejší pracovní poměr, mladší lidé zase pravidelné brigády,“ dodala Kolářová.