Článek
Ve spolupráci se společností Vindicia přinášíme přehled situací, kterých byste se měli vyvarovat, abyste se v případě pracovního úrazu nepřipravili o odškodnění.
Pozor na hrubé porušení pracovních předpisů
Některé profese vyžadují, aby zaměstnanci při výkonu práce nosili například ochranné pomůcky či se jiným způsobem především kvůli bezpečí řídili určitými pravidly.
„Především v technických provozech jsou velmi přísné požadavky na bezpečnost. Zahrnují nošení ochranných pomůcek, ale i přesné postupy. Pokud je zaměstnanec nedodrží a něco se mu stane, bere se ohled na to, že hrubě porušil své povinnosti a musí za to nést odpovědnost,“ upozornil Tomáš Beck ze společnosti Vindicia. Jako příklad hrubého porušení uvedl například obráběče, který si k práci nevezme povinné rukavice či lakýrníka, který se vyhýbá použití respirátoru.
Práce načerno se rozhodně nevyplatí
Pracovat tzv. načerno znamená nemít podepsanou smlouvu. A pokud se během výkonu takovéto práce zraníte, na odškodnění můžete zapomenout.
V práci se denně zraní 120 lidí, nejčastěji v pondělí
„K odškodnění je třeba, aby existovala řádná a oběma stranami podepsaná pracovní smlouva. Pokud ji zraněný nemá, se získáním odškodnění to bude mít velmi komplikované. Z hlediska pojišťovny tam totiž vlastně vůbec nepracoval,“ doplnil Beck.
Úraz pod vlivem alkoholu či drog
Na odškodění můžete zpravidla zapomenout, pokud se v práci zraníte a následně se zjistí, že jste měli v krvi alkohol, případně jinou návykovou látku. Nejenže jste porušili pracovní předpisy, ale i pracovní právo, a za úraz tak odpovídáte sami. A nejen to, alkohol a drogy na pracovišti jsou navíc i důvodem k okamžité výpovědi.
Úraz po pracovní době
Nestihli jste svou práci dodělat během řádné pracovní doby a zůstanete tak na svém pracovišti déle. Možná ani netušíte, že kdyby se vám v takové situaci stal úraz, odškodění vám přiznat nemusí.
„Svou roli hraje i pracovní doba. Pokud se v práci zdržíte a úraz se vám stane v podstatě už mimo hodiny, kdy máte být v zaměstnání, budete mít s odškodněním problémy. V podstatě se vám úraz stal jako soukromé osobě, nikoliv jako zaměstnanci,“ upozornil Beck.
Pokud se úraz stane během přesčasů, záleží i na konkrétní situaci. Děláte přesčas s vědomím nadřízeného nebo na jeho příkaz? Pak se zpravidla jedná o pracovní úraz. Jestliže jste na pracovišti po pracovní době bez jeho vědomí, záleží na posouzení bezpečnostního technika, nadřízeného a vedení firmy – jak se k případu postaví.
Nehrňte se do práce, která vám nenáleží
Problémy s výplatou odškodnění mohou nastat i v případě, že se zraníte během činnosti, kterou nemáte ve své náplni práce.
„Manipulace s náčiním nebo vykonávání práce, která není náplní práce daného zaměstnance, ke které není proškolen nebo není tato práce nařízena zaměstnavatelem, se pracovníkovi může vymstít. Pokud se v takové situaci zraní, odškodné s vysokou pravděpodobností nedostane. Sám totiž nese zodpovědnost za to, že se dobrovolně, bez donucení a na vlastní riziko pustil do práce, ke které nemá kompetenci,“ uvedl Beck. Zároveň dodal, že je to především záležitost technických a manuálních oborů – pokud se zraníte ve chvíli, kdy za nestíhajícího kolegu píšete e-mail klientovi, problém to nebude.