Článek
Akciové indexy v Evropě i v USA si připsaly další úspěšný týden. Nic na tom nezměnilo ani překvapivé prohlášení německé kancléřky Merkelové, která začala couvat před případnou pomocí Řecku, což vedlo k dalšímu výraznému nárůstu rizikové prémie na řeckých státních dluhopisech. Tato epizoda však na celkový sentiment na trzích měla jen malý dopad.
Obchodníky totiž v týdnu dokázaly uklidnit daleko důležitější zprávy, které přišly z USA, kde rozhodovala americká centrální banka (Fed) o úrokových sazbách a dalším vývoji měnové politiky.
Americký Fed obchodníky opět nenechal na holičkách a podle očekávání podržel sazby beze změny na rekordně nízké úrovni 0,25 %. Společně se svým rozhodnutím navíc zveřejnil doprovodný komentář, ve kterém opět zopakoval, že hodlá takto nízkou úroveň sazeb udržovat na dostatečně dlouhou dobu, což v důsledku znamená, že by sazby v USA nemusely růst ještě minimálně šest měsíců.
Americká ekonomika pokračuje ve stabilizaci
Hlavním motorem růstu cen akcií a ostatních rizikovějších aktiv bylo ale především vyjádření Fedu na adresu síly americké ekonomiky. Přes rizika na trhu s bydlením totiž Fed konstatoval, že ekonomická aktivita nadále pozvolna zesiluje, situace na trhu práce se stabilizuje a výdaje firem na nákup kapitálových statků začínají výrazně stoupat.
Až překvapivě prorůstový komentář proto dal zapomenout na veškerá rizika, která akciové trhy svazovala ještě začátkem roku, a pomohl americkému indexu S dostat se až nad hranici 1 150 bodů, kde se naposledy pohyboval koncem září 2008. Přes výprodej akcií ze začátku roku tak březen zdá se definitivně ovládl optimismus.
Současná situace se v mnohém podobá loňskému březnu, kdy si akciové indexy sáhly na své třináctileté minimum, ze kterého již následně pouze stoupaly. Zatímco v minulém roce ale pomáhala cenám akcií vzhůru pokračující snaha vlád a centrálních bank stimulovat ekonomiku, nadcházející měsíce se mohou nést ve zcela opačném duchu.
Jak totiž potvrdil Fed ve svém doprovodném komentáři z minulého týdne, bude to právě letošní březen, kdy pozbude platnost program na nákup cenných papírů krytých hypotékami, kterých Fed stačil od minulého roku nakoupit za 1 250 mld. USD. S postupným stahováním svých podpůrných opatření začíná o pár měsíců později také Evropská centrální banka. Fiskální stimuly navíc rovněž začnou odeznívat, když například v USA příští měsíc skončí platnost vysokých daňových slev, jež v USA dostávaly domácnosti, které se rozhodly k nákupu nového bydlení.
Spíše než zdrojem dobré nálady proto může být již brzy měnová politika důvodem k obavám. Bez podpory ze strany centrální banky totiž nebude hybné síly, která by pomáhala cenám akcií a ostatních rizikovějších aktiv v růstu, vzhledem k tomu že se banky v USA a Evropě stále zdráhají úvěrovat soukromý sektor.
Výhled na příští týden
V nejbližších dnech ale o náladě na trhu budou rozhodovat především nově příchozí ekonomická data. Z těch nejzajímavějších přinese příští týden z Evropy například německý index podnikatelské důvěry (IFO), nebo výsledky aktivity výrobního sektoru a sektoru služeb v eurozóně. Spojené státy pak zveřejní ukazatel objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a především velmi očekávané výsledky z trhu s bydlením, který zůstává Achillovou patou americké ekonomiky.