Článek
Celkově bylo na konci loňského roku 3 226 733 smluv ve fázi spoření, meziročně tak došlo k dvouprocentnímu navýšení, tedy o zhruba 60 tisíc smluv. Lidé na nich mají uloženo celkem 359,7 miliardy korun. V minulém roce lidé uzavřeli 545 517 smluv, z nichž v 60 341 případech došlo k navýšení cílové částky u již existující smlouvy o stavebním spoření.
„Ukazuje se, že po letech zájmu o úvěry lidé více uvažovali o tvorbě rezerv a kumulaci vlastních prostředků, nutných pro získání případného úvěru,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).
Jak dále dodal, lidé s největší pravděpodobností začnou spořit ještě více: „Vývoj posledních týdnů nám všem tvrdě ukázal, jak rychle se mohou některé ‚jistoty‘ změnit.“
Úvěry představují 77 procent z objemu vkladů
Rozhodujícím faktorem pro schopnost stavebních spořitelen poskytovat klientům úvěry je právě dostatečný objem vkladů, ze kterého mohou čerpat. Vklady dosáhly částky 359,7 miliard korun a objem poskytnutých úvěrů pak celkového objemu 278,1 miliardy korun.
Podíl úvěrů na vkladech se meziročně zvýšil o víc než tři procentní body na 77,3 procenta a dosáhl nejvyšší úrovně v historii stavebního spoření v České republice.
Jak ukazují například data Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS), o úvěry stavebních spořitelen nepolevuje zájem ani letos. V dubnu poskytla úvěry v objemu 1,96 miliardy korun, ve stejném měsíci loňského roku to bylo 1,55 miliardy, meziroční dubnový růst tedy dosáhl 26 procent. Za první čtyři měsíce letošního roku lidé jen u ČMSS čerpali úvěry v objemu 7,6 miliardy, v meziročním srovnání je to o 23 procent více.