Článek
Domácnost s průměrnou spotřebou tak zaplatí až čtyři tisíce korun navíc.
Ušetří ale ti, kteří loni cenu neřešili a zůstali třeba u největšího dodavatele ČEZ se smlouvou na dobu neurčitou, kde byla celý rok silová elektřina vysoko, na vládním stropu šest Kč s DPH za kWh. Celkem tak i s regulovanou částí u nejběžnější sazby platili 8,17 Kč. Od ledna firma silovou elektřinu zlevnila a celková platba tak bude 8,12 Kč.
Třeba u MND s fixací do léta 2025 už od srpna lidé platí 6,71 Kč za kWh, od ledna bude cena 7,92 Kč.
Navíc roste platba za jistič. Například u jističe 3×25 A to loni bylo 198 Kč měsíčně, od ledna částka naroste o 50 korun za měsíc, tedy o 600 korun za rok.
Lidem zůstane méně kvůli daním
Připlatí si i někteří odběratelé plynu. Třeba ti, kteří měli u ČEZ smlouvu s vládním stropem 3 Kč za kWh s daní a na plynu jen vaří, platili dosud při typické spotřebě i s regulovanou složkou 3,58 Kč za kWh. Od ledna to je 2,96 Kč.
Stálý měsíční plat, což je fixní součást platby za distribuci, ale vzroste o stovku měsíčně a tento zákazník tak v novém roce zaplatí asi o 700 korun navíc. U větších spotřeb ovšem lidé ušetří.
Za teplo si připlatí asi polovina domácností připojených na centrální vytápění. Uhelné teplárny zvyšují podle šéfa Teplárenského sdružení Martina Hájka ceny až o třicet procent. Například v Hradci Králové to bude o 27,3 procenta. Pro domácnosti to znamená až stokoruny měsíčně navíc.
U plynových tepláren, které využívá asi třetina domácností, se ceny tepla zvyšují jen mírně nebo zůstanou stejné. Biokotelny a další zdroje, které nevyužívají uhlí ani plyn, by měly podle Hájka zdražit do úrovně inflace, nejvýše o 11 procent.
Výpočet zvýhodní ty, kteří šetří
Od ledna se změní pravidla rozúčtování plateb za teplo v bytových domech. Zvýhodní více spořivější domácnosti. Ty tak ušetří stovky až tisíce korun ročně. Nyní platí, že minimální platba za složku počítanou podle spotřeby může být jen o pětinu nižší než průměr domu. Nově to bude třicet procent pod průměrem. Současně se bude brát v potaz zateplení domu.
Plynové teplárny měly původně v reakci na pokles cen plynu zlevňovat, ale po navýšení regulované ceny za distribuci plynu o více než 40 procent to podle Hájka nepůjde.
U většiny tepláren na plyn se nyní očekává nárůst ceny pro konečné zákazníky o zvýšenou DPH, která roste o dvě procenta.
Ceny tepla podle sdružení ovlivní i zrušení původně slíbených státních dotací za sedmnáct miliard korun nebo růst cen emisních povolenek.