Článek
Ve většině tuzemských skiareálů je sníh už jen na sjezdovkách, řada z nich provoz předčasně ukončila.
Vlivem vysokých teplot a deště sníh rychle taje a sjezdovky jsou kvůli náročnému terénu zejména v odpoledních hodinách nebezpečnější. Sníh je navíc převážně technický a rolbaři ho musí podle potřeby často přesouvat.
„Kvůli těžkému sněhu, se kterým nyní lyžaři často bojují už i třeba v Rakousku, evidujeme zvýšený počet zranění kolenních vazů,“ řekl Novinkám Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.
Šéf městské firmy nechal zplundrovat les pod Klínovcem kvůli sjezdovce, tvrdí žalobce
Při jízdě v měkkém sněhu, kdy je jízda náročnější, roste i riziko poranění či srážky s jiným lyžařem. Za tři zimní měsíce od prosince do února klienti ERV nahlásili o třetinu více škod z léčebných výloh než před rokem.
„V cestovním pojištění obecně registrujeme nárůst nákladů. Nesouvisí to jen se složitými sněhovými poměry na horách, i když i to může samozřejmě hrát roli,“ potvrdila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.
„Méně zkušení lyžaři mají problémy s hůře upravenými sjezdovkami, těžkým sněhem, větším provozem lyžařů a podobně. Náklady ale rostou i v souvislosti s inflací, která vesměs v Evropě panovala,“ dodala.
Úraz vyjde draho
Ve vyšších polohách Alp je naopak po oblevě rizikem ledovka v ranních a dopoledních hodinách, pokud v noci mrzlo.
Nepříjemnou zkušenost se zlomenou nohou z Rakouska má z února i autor tohoto článku. Pro představu svoz horskou službou k lanovce stál 240 eur (6100 korun) a lékařské vyšetření a pomůcky skoro 900 eur (22 800 korun).
Náklady naštěstí proplatila pojišťovna z uzavřeného cestovního pojištění. Nutná operace proběhla až v Praze. V nemocnici na posteli naproti ležel další lyžař, který se zranil na zledovatělé sjezdovce pro změnu ve Francii.
Zranění třináctiletého lyžaře v Jeseníkách: Chlapec měl jezdit rychle, záchranná síť ho nezastavila
S dětmi je radno vyrazit lyžovat hned ráno, když jsou svahy ještě upravené, později je dobré dělat větší přestávky a nešetřit na vybavení, jako je kvalitní helma či chránič páteře.
Oproti sousednímu Slovensku, Rakousku nebo Itálii u nás zatím není povinné helmu nosit. Pozitivní však je, že na sjezdovkách děti bez helmy už takřka nepotkáme. Podle průzkumu ERV helmu nosí 98 procent z nich, zatímco chránič páteře nasadí rodiče pouze každému čtvrtému dítěti.
I když v Česku ani v Alpách letos podmínky lyžování ve volném terénu moc nepřály, milovníci prašanu by si měli dát pozor, zda jejich cestovní pojištění pokrývá i případný úraz mimo značené sjezdovky, anebo je nutné připojištění, pokud takové pojišťovna vůbec nabízí.
Lyžařská sezona v Česku se chýlí ke konci. V provozu zůstávají zejména velké skiareály, ale i některé z nich mají před sebou poslední dny lyžování.
O víkendu si lidé mohli zajezdit na několika místech v Krkonoších, Jizerských, Orlických a Krušných horách, na Ještědu, na Dolní Moravě na Orlickoústecku nebo na Ovčárně v Jeseníkách.
V Krkonoších jsou k dispozici i desítky kilometrů běžkařských tras. Sníh na běžky je také kolem Pradědu, podle horské služby ale není ideální.