Článek
Česko se tak v kupní síle propadá na evropském žebříčku. Úroveň kupní síly na obyvatele, kde letos ČR klesla na 24. místo tabulky, dosáhla při evropském srovnání 56,8 procenta evropského průměru.
Češi jsou na tom lépe než Poláci či Maďaři, ale hůře než Slováci. Ti totiž naši republiku o jedno místo předstihli.
Analýze společnosti Incoma GfK odpovídá i analýza příjmů a výdajů domácností, kterou vládě předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Průměrná domácnost v Česku měla v prvním pololetí měsíčně k dispozici 28 143 korun čistého. Je to o 52 korun méně než před rokem. Reálně ale kvůli inflaci si průměrná česká rodina pohoršila o 530 korun.
V podnikatelské sféře průměrná měsíční mzda v prvním letošním pololetí činila 24 560 korun. V nepodnikatelském sektoru plat činil 24 253 korun.
Dvě třetiny pod průměrem
Zpráva pro vládu současně upozorňuje, že na průměrnou mzdu nedosáhne přes 67 procent zaměstnanců.
Změnil se také trend prohlubování rozdílů v kupní síle jednotlivých sídel a regionů v Česku. Podle analýzy Incoma GfK bylo v předchozích letech možné pozorovat mírné rozevírání pomyslných nůžek v úrovni kupní síly, za poslední dva roky došlo k zastavení tohoto trendu.
Praha zůstává jednoznačně nejbohatším městem co do úrovně kupní síly na obyvatele, nicméně její index již druhým rokem poklesl ze 131,3 procenta českého průměru v loňském roce na 130,9 procenta.
Některá větší města metropoli pomalu dohánějí, nicméně v pětici nejbohatších měst ČR nad 10 000 obyvatel nadále figurují pouze města Středočeského kraje jako Říčany (124,7 procenta) či Brandýs nad Labem (124,6 procenta), uvádí studie.