Článek
Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura STEM pro poradenskou společnost KPMG.
Největší problémy vyjít s příjmy mají podle něj v současnosti lidé ve věku 30 až 59 let. Platí přitom, že mezi nejohroženější skupiny patří nezaměstnaní a lidé v domácnosti.
Mezi důchodci se podíl domácností v potížích meziročně snížil z 57 na 48 procent, přičemž předtím skokově narostl. U zaměstnanců je pak možné naopak sledovat pozvolný růst podílu. Před rokem to bylo 45, nyní je to 49 procent.
Když je peněz málo, přestanou lidé jako první kupovat oblečení
Potíže s příjmy deklarovali mezi zaměstnanci především dělníci, a to ze 62 procent. Tento podíl je stejný jako loni, ale o 15 procentních bodů vyšší než přede dvěma roky. Zvolna roste tento podíl i mezi provozními pracovníky, nyní je na 51 procentech. Loni ve stejnou dobu to bylo 47 procent.
U odborných a vedoucích pracovníků přetrvává zdvojnásobený podíl těch, kteří mají problémy vyjít se současnými příjmy. Nyní se pohybuje na 39 procentech, v květnu 2021 to bylo „jen“ devatenáct procent.
Pohoršili si i úředníci. Problém vejít se do svých příjmů má 42 procent z nich, loni to bylo 34. U studentů je to 33 procent, loni v květnu to bylo 18. U podnikatelů a živnostníků pak 38 procent, o tři procentní body více než před rokem.