Hlavní obsah

Rodinných domů na prodej ubývá ve všech krajích, jejich ceny začaly růst

Oživení nemovitostního trhu se začíná dotýkat peněženek dalších lidí. Po zájemcích o byty si musí nachystat více peněz i kupci, kteří touží po vlastním rodinném domě. Těch v nabídkách realitních kanceláří ubývá, čehož jejich majitelé využívají ke zdražování. To je zatím mírné, v letošním roce ale může zrychlit.

Foto: Jan Kroupa

Roste zájem o starší domy před rekonstrukcí. Ilustrační foto

Článek

„Ceny by letos měly začít opět růst. Vzhůru je potáhnou domy v Praze a okolí, kde jsou nemovitosti tradičně nejdražší, a v Jihomoravském kraji, kde zase oblíbenost domů překonává byty. V těchto lokalitách může být růst cen s návratem hypotečních kupců velmi rychlý,“ domnívá se Martin Ponzer, výkonný ředitel služby Bezrealitky, která umožňuje obchodovat s nemovitostmi bez realitních makléřů.

Jak výrazně letos rodinné domy podraží, nyní není jasné. Odvíjet se to bude například od tempa, jakým bude ČNB a následně i komerční banky snižovat úrokové sazby. Meziročně mezi únory domy podražily o necelá tři procenta na průměrných 43 700 korun za metr čtvereční.

U této kategorie nemovitostí ale obzvlášť platí, že ceny se regionálně výrazně liší především v závislosti na tom, jak snadné je se z nich dostat do velkých měst. Ponzer predikuje, že zdražování domů může být pomalejší mimo okolí Prahy a Brna, případně u nemovitostí ležících mimo krajská centra.

Hlavním faktorem, který cenu domů ovlivňuje, je oživení poptávky. Zatímco v uplynulých dvou letech zájem podobně jako u ostatních typů realit klesal, nyní se na trh vracejí lidé, kteří čekali na levnější hypotéky. U nich banky aktuálně začínají snižovat úrokové sazby.

Vyšší zájem o domy začíná být vidět i na datech největší české inzertní služby Sreality. Největší nabídku evidoval web v říjnu loňského roku, kdy bylo napříč Českem na prodej přes 18 tisíc domů. Na konci února jich ale prodávající inzerovali o více než dva tisíce méně. Během čtyř měsíců tak nabídka poklesla zhruba o 12 procent. Pokles zaznamenalo všech 14 krajů.

Šarlota Smutná, datová analytička Seznamu.cz, ale upozorňuje, že i tak je v nabídkách stále více domů než v době nemovitostní horečky na přelomu let 2021 a 2022.

Hitem jsou starší domy

Ponzer přisuzuje vliv na aktuální oživení poptávky také dotačnímu programu Oprav dům po babičce, který mohou využít majitelé zanedbaných starých domů. Ten v uplynulém roce zájemce ke koupi příliš nemotivoval, s levnějšími hypotékami ale začíná být atraktivní.

„Je zajímavé, že zatímco poptávka po novějších domech meziročně klesla o více než třetinu, u starých domů vzrostla o dvě pětiny,“ uvedl Ponzer.

Zdražování rodinných domů může být pro zájemce výraznějším problémem než v případě bytů. A to nejen proto, že dům je co do rozlohy až na výjimky větší. Jestliže dříve ceny domů a bytů shodně rostly a vrcholů dosáhly na jaře 2022, poté se jejich vývoj lišil.

„Zatímco nabídkové ceny bytů znatelně klesaly téměř ve všech krajích a nyní opět rostou, tak u rodinných domů došlo po dosažení maxim ve většině krajů pouze k nepatrnému poklesu nebo ceny spíš víceméně stagnovaly,“ konstatovala Smutná. Další zesílení poptávky tak může ceny domů vyhnat na nová rekordní čísla.

Zlevňování bytů skončilo, míní experti

Ekonomika

Výběr článků

Načítám