Článek
Bytový fond je zastaralý, podle Jiřího Procházky ze společnosti Wüstenrot bylo dokonce 90 procent bytů postaveno do roku 2000. Není tedy divu, že v mnoha českých domácnostech řeší modernizaci svého bydlení.
Jak ukázal průzkum agentury Ipsos pro společnost Wüstenrot, plánuje v následujících pěti letech rekonstrukci v bytě či domě celkem 42 procent Čechů. Nejčastěji se přitom chystají na modernizaci koupelny a kuchyně, a to v 46 procentech, resp. 42 procentech případů.
O chalupy je zájem, Češi se nebojí ani jejich rekonstrukcí
Koupelny a kuchyně jsou už delší dobu nejčastěji modernizovanými prostory v českých domácnostech. Valná většina oslovených tyto místnosti upravovala i v minulosti. Tři ze čtyř Čechů už mají s rekonstrukcemi ve svých nemovitostech bohaté zkušenosti.
Více než třetina lidí plánuje úpravy v obývacím pokoji, necelá třetina se chystá na venkovní části své nemovitosti, opraví například fasádu či vymění okna. Rekonstrukce by se v pětině případů měla například dočkat i střecha.
Nejčastěji ze svého
Více než polovina Čechů plánuje veškeré výdaje za úpravy v bytě uhradit z úspor. Další čtvrtina lidí se chystá využít své stavební spoření.
„Stavebko je díky státní podpoře jedním z nejvýhodnějších spořicích produktů na trhu, proto je tak oblíbené. Momentálně je uzavřeno přes 3,2 milionu smluv ve fázi spoření, na kterých je uloženo na 360 miliard korun. A podle našeho průzkumu ho má 36 procent lidí opakovaně,“ uvedl Martin Fritsch ze společnosti Wüstenrot.