Článek
K tomu bude třeba mít po ruce čísla předávacích míst (EAN), která jsou na faktuře za elektřinu. Po podání této žádosti budou moci lidé vyzvat svého distributora elektřiny, tedy buď ČEZ Distribuce, PRE Distribuce, nebo EG.D o výměnu stávajícího elektroměru za nový, chytrý. Ten bude schopen měřit v patnáctiminutových intervalech spotřebu i případnou dodávku elektřiny do sítě.
S podanou žádostí u datového centra distributor vymění elektroměr bezplatně. Má na to tříměsíční lhůtu, ale podle ministerstva průmyslu a obchodu se budou distributoři snažit zvládnout výměny výrazně rychleji.
Po schválení datovým centrem a výměně elektroměru bude možné zahájit sdílení, a to mezi výrobcem elektřiny a až deseti dalšími odběrnými místy, třeba členy rodiny nebo přáteli. Pro sdílení nebude platit žádné územní omezení.
Lidem na faktuře za elektřinu od července přibude nový poplatek, týká se sdílení
Doba spotřeby bude muset odpovídat době výroby, nelze tedy například elektřinu vyrobenou v poledne spotřebovat o hodinu později. Podle poradce komunitní energetiky Michala Svobody ale bude možné uložit elektřinu vyrobenou na střeše do baterií a z nich potom třeba večer čerpat elektřinu na dálku.
Regulovaná složka se platit bude
Silovou elektřinu půjde sdílet bezplatně. Ti, kdo ji budou spotřebovávat, musí ale počítat s tím, že budou platit druhou část ceny elektřiny, tedy tu regulovanou. Ta u nejběžnější distribuční sazby D02d nyní činí asi 3,44 Kč za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Podle Svobody by tato platba mohla do budoucna být nižší nebo v některých případech nulová. Třeba v Rakousku se neplatí v rámci jednoho transformátoru, ve Francii zase do vzdálenosti dvou kilometrů od zdroje elektřiny, uvedl Svoboda.
Obce nebo větší skupiny budou moci založit energetická společenství. Ta mohou mít až tisíc členů, kterými budou moci být například společenství vlastníků jednotek, domácnosti, obce, školy, úřady nebo celé malé podniky. Územně budou tato společenství omezena na obec s rozšířenou působností. Od poloviny roku 2026 pak má být omezení týkající se maximálního počtu členů společenství zrušeno.
Pro vznik energetického společenství je třeba založit právnickou osobu, družstvo nebo spolek a zaregistrovat se u Energetického regulačního úřadu. Členové společenství se zároveň dohodnou na tom, kdo bude odebírat jaké množství energií, a tyto informace, včetně EAN kódů, nahlásí datovému centru. I v tomto případě se bude při odběru elektřiny platit regulovaná část ceny.
Výjimkou je sdílení v rámci bytového domu, které je možné už nyní. U bytů v jednom vchodu, kde se na střeše domu vyrábí fotovoltaikou elektřina, se u sdílení prostřednictvím domovních rozvodů bez využití distribuční soustavy regulované platby nehradí.