Článek
Meziročně se ceny bytů zvedly o více než desetinu. Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 12 procentních bodů na hodnotu 129,6.
Mezičtvrtletně stouply o 3,1 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů přitom představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak za posledních osm let zdražily téměř o třetinu.
V Praze i přes 90 tisíc za metr čtvereční
„Byty v porovnání s předchozím kvartálem zdražovaly ve všech krajích České republiky pouze s výjimkou Ústeckého kraje. Zde ceny stagnovaly. To může být způsobeno sníženou aktivitou investic do takzvaných sociálních bytů. Vůbec nejrychleji rostly ceny v Jihočeském a Středočeském kraji. Vysoký růst sledujeme také v Praze,“ uvedl ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.
S tím, jak klesá nabídka atraktivních bytů, zpomaluje podle něj i poptávka na trhu. Očekává, že vysoké ceny a zároveň zpřísnění podmínek pro financování nemovitostí Českou národní bankou povede k dalšímu snížení poptávky.
„To by mohlo vést ke zpomalení až zastavení dlouhodobého cenového růstu. Z důvodu vysokých cen nemovitostí a hůře dostupných hypoték dojde k odchodu části potenciálních kupujících do nájmů, což může způsobit mírný nárůst tržního nájemného,“ odhadl dále Němeček.
V Praze byl v prvním čtvrtletí největší zájem o byty s dispozicemi 2+1 a 2+kk, mimo hlavní město jsou nejvíc poptávány byty s dispozicemi 3+1 nebo 3+kk.
V prvním čtvrtletí byty zdražovaly ve všech krajích ČR s výjimkou Ústeckého kraje
„V Praze vidíme stabilní tempo růstu cen u cihlových bytů a naopak zpomalení u panelových bytů. Nové projekty již atakují ceny přes 85 tisíc Kč/m2. V posledním čtvrtletí také zaznamenáváme stále vyšší zájem cizinců o koupi bytů v novostavbách,“ uvedl Petr Němeček.
Průměrná nabídková cena nových pražských bytů uváděná v cenících developerů Trigema, Skanska Reality a Central Group se ke konci března meziročně zvýšila o 21,2 procenta na 91 537 korun za metr čtvereční. Ceny starších bytů jsou zhruba o 10 tisíc korun nižší než u novostaveb.
V regionech jsou ceny bytů často výrazně nižší. I tak podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou teď nemovitosti v Česku v průměru nadhodnocené asi o 15 procent.
Rodinné domy v prvním čtvrtletí zdražily meziročně o osm procentních bodů na hodnotu 122,1. Mezičtvrtletně se index zvýšil o 1,7 procenta.
„Tempo růstu cen rodinných domů bylo nejpomalejší za poslední čtyři čtvrtletí. Developerská výstavba je rozšířena převážně ve Středočeském kraji a v okolí větších krajských měst,“ informoval Němeček.
Ceny pozemků se zvýšily meziročně o 4,7 procentního bodu na 142,5, mezičtvrtletně vzrostly o 2,7 procenta. „Poptávka je i nadále stabilní. Vysoké ceny pozemků v okolí velkých měst vytlačují poptávku do vzdálenějších lokalit. Zájem je také o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí,“ dodal Němeček.