Článek
Vyplývá to z průzkumu, který na přelomu roku provedla společnost Provident Financial. „Respondenti obecně vyjadřovali mírný optimismus z finančních výhledů do tohoto roku, přesto nadále zůstávají spíše obezřetní a plánují pokračovat v šetření,“ uvedl hlavní analytik společnosti Petr Javůrek.
Podle průzkumu lidé plánují nejvíce krotit výdaje za nákupy potravin, a to ze 78 procent. Již zmíněné návštěvy hospod a restaurací chce omezit sedm Čechů z deseti, volnočasové, sportovní aktivity a dovolenou pak 66,3 procenta z nich.
Jaké jsou hlavní novinky v daňovém přiznání
V posledních dvou letech přitom lidé nejčastěji šetřili na nákupu potravin a drogerie, obnově šatníku a hospodách. „Premianty v úsporách jsou v tomto ohledu lidé ve věku od 27 do 35 let, kteří si ve všech uvedených oblastech utahovali opasky nejvíce,“ uvedli autoři průzkumu. Například na nákupech oblečení a obuvi šetřilo 83,2 procenta respondentů v této věkové kategorii, což je ve srovnání s celorepublikovým průměrem o 10 procentních bodů více.
Naproti tomu nejméně se omezovali nejmladší respondenti od 18 do 26 let. Těm se sice ze všeho nejvíce dařilo krotit nákupy oblečení a obuvi, i tak ale v porovnání s kategorií 27–35 let tyto položky omezilo o 16 procentních bodů méně.
V regionálním srovnání na potravinách a oblečení nejvíce šetřili lidé ve Zlínském kraji, přičemž na potravinách šetřila většina. Nejméně na uvedených položkách šetřili lidé v Praze. Návštěvu restauračních zařízení si zase nejčastěji odpírali lidé v Karlovarském kraji, kde omezení této aktivity uvedly tři čtvrtiny lidí.
Spoření se příliš nedaří
Zatímco k šetření Češi přistupují stále častěji, v oblasti spoření značná část ještě pokulhává. Více než 27 procent lidí totiž uvedlo, že si ze svého příjmu neodkládá vůbec nic. Téměř polovině z těch, kteří nějakou část příjmu odkládají, se daří spořit méně než čtvrtinu příjmu. O něco více, tedy čtvrtinu pak odkládá 17 procent lidí.
„V ekonomicky nestabilních dobách může pravidelné odkládání peněz, obzvláště pro sociálně slabší skupiny, fungovat spíše jako další nepřekonatelná finanční výzva,“ řekl k tomu Javůrek.
V rámci generačního srovnání si v oblasti spoření nejlépe vedou lidé ve věkové skupině 45–53 let, protože nějakou část příjmu si pravidelně odkládají téměř tři čtvrtiny z nich. Nejméně pak spoří lidé do 35 let. V této věkové skupině si nic neodkládá více než polovina.
Pokud jde o srovnání muži versus ženy, vítězí v oblasti spoření mužská část populace. Alespoň nějakou část platu si pravidelně odkládá více než 76 procent z nich. U žen je to 66 procent.