Článek
U příležitosti 15. ročníku Národního týdne manželství si společnost Provident nechala zpracovat průzkum o finanční nevěře mezi partnery. Vyplynul z něho jednoznačný závěr: Češi si finančně nevěrní nejsou.
Výši platu si doma řeknou
Jak průzkum ukázal, čtyři pětiny lidí s partnerem či partnerkou sdílejí, kolik vydělají, dále pak zhruba každý sedmý se svěří s alespoň přibližnou výší svého platu. Jen pět lidí ze sta ho skrývá před partnerem úplně. Informaci o tom, kolik berou, si pro sebe nechávají nejvíce lidé ve věku 45 až 53 let, naopak mladí do 26 let jsou k partnerům naprosto otevření.
Letos omezíme útraty a zvýšíme úspory, plánuje většina Čechů
„Je to moje osobní záležitost,” říkají nejčastěji ti, kteří před partnerem tají skutečnou výši svého platu. Dalším důvodem je i to, že je již partner v otázce financí zklamal a oni se raději tajením informací chrání. Někteří si schovávají finance bokem pro případ rozvodu.
Před nákupem se nejdřív poradí
Naprostá většina Čechů se před nákupem a s ním i souvisejícím utrácením doma poradí. Každý druhý oslovený v průzkumu uvedl, že se radí před nákupem jakékoliv věci, více než dvě pětiny řeší výši útraty pouze u dražších věcí (spotřebiče, automobil).
Padl další rekord, Češi loni utratili v e-shopech přes 200 miliard korun
Každý devátý pak někdy v minulosti zatajil před svojí druhou polovičkou nákup něčeho pro sebe (nová kabelka, sportovní vybavení). Plnou cenu nepřizná každý šestý muž a každá sedmá žena. Sedm procent žen občas novou věc schová do skříně a potom se tváří, že o tom manžel ví, ale nepamatuje si to. Tuto taktiku volí jen dvě procenta mužů.
Pokud jeden z manželů zatají utrácení, aniž by se s druhým poradil, téměř tři pětiny oslovených by to řešily debatou nad problémem a stanovením pravidel. Každý osmý by to neřešil vůbec a každý desátý by v takové situaci přistoupil k oddělení bankovních účtů.