Článek
„Podvodné inzeráty jsou poměrně rozšířené, setkáváme se určitě s desítkami případů měsíčně,“ řekl Novinkám Martin Pajer ze společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie ojetých vozidel.
Typicky se podle něj jedná o nabídku prodeje novějšího vozu ve výborném stavu, který je ale až o třetinu levnější, než je běžné. Prodávající je často cizinec, například námořník někde na druhé straně zeměkoule, který rychle potřebuje peníze a žádá např. tisíc eur (27 tisíc korun) za to, že vozidlo nechá přepravit do Česka.
Řiďte se selským rozumem
„Vzhledem k tomu, že nabízí vynikající auto, se pořád najdou lidé, kteří na to skočí a pošlou peníze,“ říká Pajer. Prodávající navíc slibuje, že když nebudou spokojení, mohou auto vrátit - což by vzhledem k nákladům na přepravu nikdo reálně nabízet nemohl.
S podvodnými inzeráty se setkává i manažer serveru Sauto.cz František Prošek. Typickým příkladem je podle něj třeba nabídka na prodej tři roky staré Škody Superb za 200 tisíc korun, ačkoli standardně se cena takového vozu pohybuje nad hranicí 300 tisíc.
Zde už podle něj obyčejný „selský rozum“ napovídá, že něco není v pořádku. Obecně lze říci, že čím více informací prodejce o voze uvádí, tím lépe. Kupující by měl využít certifikační programy, kde je možné ověřit si zdarma minimálně VIN kód vozu.
Podvodníky blokují
Prošek doporučuje, aby si v případě vážného zvažování koupě vozidla zájemce zjistil za mírný poplatek historii auta a následně by ho měl vidět na vlastní oči a nechat prohlédnout odborníkem, nebo alespoň někým zasvěceným ze svého okolí. Rozhodně by nikdy neměl přistoupit na to, že pošle zálohu předem.
„Zbystřit je nutné také v situaci, kdy e-mailová komunikace vázne. To znamená, že prodejce píše lámanou češtinou, vymlouvá se, proč není možné vůz vidět, proč se nemůže dostavit na osobní schůzku, a trvá na tom, že nejprve potřebuje zálohu v jakékoli výši,“ řekl Novinkám Prošek.
„Počet podvodných inzerátů je dlouhodobě konstantní a děláme vše pro to, abychom je každý den odchytávali. Jejich počet je naprosto minoritní. Z celkového množství inzerátů, kterých je na Sauto.cz aktuálně na 63 000 se jedná o jednotky případů,“ dodal.
Všechny inzeráty, které buď sami identifikují jako podvodné, anebo jim je lidé ohlásí, ihned mažou. Sledují také, z jaké IP adresy byl inzerát vložen. Pokud je vložení takových inzerátů opakované, vkládání z takové IP adresy zakážou.
Na koupi auta se vyspěte
Nikdy neposílat zálohu předem radí také Martin Pajer z Cebie. „Zálohy neposílat, dokud vozidlo neuvidí a neosahá, ještě by si měl předem prověřit jeho historii,“ doporučuje kupujícím.
Vedle toho, že někteří naletí podvodníkům, se jiní nechají při koupi vozu prodejcem zmanipulovat nebo podlehnou emocím a náhlé nákupní horečce.
„Stává se, že se lidé jezdí 200 kilometrů na auto podívat. Pak zjistí, že to není úplně to inzerované, ale stejně ho koupí, protože už tam jeli. Je smutné, když lidé svoje pětileté úspory dají na něco, co vlastně vůbec nechtěli - píšou pak dopisy, vypadá to, jako by při koupi ani nebyli při smyslech,“ uzavírá Pajer s tím, že ”na koupi auta by se člověk měl raději vyspat“.