Článek
ČOI letos v únoru a březnu na podnět Státního fondu dopravní infrastruktury kontrolovala prodejce dálničních známek. Z celkem 29 kontrol přitom hned v osmi případech zjistila porušení právních předpisů.
Jedna kontrola se týkala webových stránek, 20 kontrol čerpacích stanic, čtyři kontroly směnáren a čtyři jiných kamenných provozoven.
Koupě dálniční známky se může prodražit, weby si dávají přirážky. Třeba na „výsadbu stromů“
„Ve všech případech se jednalo mimo jiné o porušení zákona o ochraně spotřebitele, které spočívalo v nesprávném informování o ceně časového poplatku nebo o výši poplatku za zprostředkování,“ uvedl mluvčí ČOI František Kotrba.
Ve většině případů inspekce s viníky zahájila správní řízení, která dosud nebyla ukončena. Ve dvou případech padly na místě pokuty ve výši 3000 korun.
Některé weby si účtují při prodeji dálniční známky přirážku za různé další aktivity, například za „výsadbu stromů“. Snaží se přitom napodobovat vzhled státního webu.
Hlavně v pohraničí pak prodávají dálniční známky s přirážkou různé směnárny s velkými reklamními cedulemi. Jde hlavně o past na cizince, protože oficiální prodejní místo lze obvykle najít o pár desítek metrů vedle, ovšem s menším poutačem. Zákon přeprodej dálniční známky s přirážkou nezakazuje, každý takový nákup ale znamená pro zákazníka vyhozené peníze.