Hlavní obsah

Přehledně: Kdy je vhodné využít advokátní úschovu peněz a kolik vás to bude stát

Novinky, bab

Při koupi, resp. prodeji nemovitosti operují obě smluvní strany s nemalými finančními částkami. Aby byli kupující i prodávající chráněni, je možné využít tzv. advokátní úschovu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Změna vlastníka nemovitosti neproběhne ze dne na den, od podpisu kupní smlouvy do doby, kdy se vlastníkem nemovitosti stane nový majitel, proběhne minimálně 20 dnů. Zároveň ale musí být v den podpisu smlouvy podán i návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Daných 20 dnů představuje zákonnou ochrannou lhůtu. Během ní, ale může jak prodávající, tak kupující návrh na vklad do katastru stáhnout, I sám katastr může návrh z různých důvodů zamítnout. Pokud je možné důvody k zamítnutí odstranit, dojde k prodloužení celé doby zápisu. Jsou-li ale tzv. neodstranitelné, katastr proces zastaví a kupující mnohdy nemá způsob, jak své peníze získat zpět.

„Především z tohoto důvodu existuje takzvaná advokátní úschova, díky níž nemusí kupující platit přímo na účet prodávajícího. To znamená, že kupující částku pošle na účet nezávislé třetí strany – obvykle advokáta, notáře nebo banky –, a až po úspěšném přepisu nemovitosti v katastru a doložení nového listu vlastnictví tato třetí strana částku uvolní na účet prodávajícího. V případě, že k přepisu nedojde, získá kupující své peníze zpět,“ upřesnil Jan Boruta ze společnosti FérMakléři.cz.

Advokátní úschova nechrání jen kupujícího, ale i prodávajícího. Díky ní má totiž jistotu, že kupec potřebnou částkou opravdu disponuje.

Advokátní, notářská či bankovní úschova?

Úschovu je možné provést hned několika způsoby, přičemž nejčastěji používanou je úschova u advokáta. Jedná se o úschovu peněz, ale například i cenných papírů. Advokát ji poskytuje na své jméno pomocí zvláštního účtu označeného jako advokátní úschova.

Advokát vám danou službu poskytne na základě písemné smlouvy o úschově, popřípadě smlouvy svěřenské, v níž jsou ustanoveny práva a povinnosti všech zúčastněných stran. Jakmile jsou splněny všechny podmínky, je advokát povinen prodávajícímu uschovanou částku financí vyplatit.

Výše odměny za tuto službu se neřídí žádným tarifem, advokát s klientem si ji společně dohodnou. Nejčastěji se cena pohybuje od tří tisíc do 20 tisíc korun a odvíjí se od výše částky určené k úschově. Například za úschovu pěti milionů korun počítejte zhruba s částkou od tří tisíc do osmi tisíc korun. Pokud byste ale k úschově využili notáře, cena za úschovu stejné částky je již fixní a činí 13 600 korun.

Notářskou úschovu lidé často volí pro větší pocit bezpečí. „U notářské úschovy dle mého názoru plyne větší pocit bezpečí hlavně z titulu jisté formálnosti funkce notáře, který je státem jmenován k provádění (mimo jiné) úředních úkonů. Notářů je také menší počet a jsou lidmi obecně považováni za důvěryhodné osoby. Určitě je také znám mnohem menší počet případů podvodů či zpronevěr ze stran notářů než ze strany advokátů, byť i u nich je těch případů velmi málo,“ doplnil advokát Ondřej Kolář.

Jak dále dodal, je z jeho pohledu jednoznačně nejbezpečnější úschova bankovní, a to u velké tradiční banky.

Úschovu u realitky si dobře rozmyslete

Úschovu dané finanční částky vám může nabídnout na svém bankovním účtu i realitní kancelář, jejímž prostřednictvím k převodu nemovitosti dochází. Jak odborníci upozorňují, jedná se o nestandardní postup, který měl nový realitní zákon zakázat, k čemuž však nedošlo.

Solidní realitka by vám proto tuto možnost neměla vůbec nabízet. Důvod je zřejmý, je to totiž soukromý komerční subjekt a s přijatou částkou může v podstatě libovolně disponovat. Pokud by došlo k jejímu krachu, můžete velmi snadno o peníze přijít.

„Jestli přesto tuto možnost zvažujete, důkladně si ověřte hospodářské výsledky dané realitky a také reference klientů. Nenechte se proto zlákat nízkou cenou, či dokonce nabídkou úschovy zdarma. Profesionální realitní kancelář vám naopak nabídne zprostředkování úschovy u ověřeného advokáta a tato úschova je vždy zahrnuta v celkové provizi makléře,“ doplnil Boruta.

Rada na závěr: Abyste si bezpečnost úschovy ještě více pojistili, je dobré mít způsob převodu částky za nemovitost písemně potvrzený již v kupní smlouvě, a to včetně detailního postupu v případě, že katastr vklad zamítne. Samozřejmostí je sepsaná smlouva o advokátní úschově. Na všechny dílčí kroky rovněž žádejte písemné potvrzení uschovatele.

Výběr článků

Načítám