Článek
Zákonodárci proto schválili novelu zákona o státní sociální podpoře, která zvýšila příspěvek na bydlení a rozšířila okruh těch, kteří si o něj mohou požádat. Má platit zpětně od počátku ledna. Koho se příspěvek týká?
Podmínky nároku
Podmínkou je, že domácnosti nestačí 30 procent jejích příjmů na pokrytí nákladů na bydlení. V Praze je to 35 procent. Posuzují se přitom příjmy všech osob obývajících tuto domácnost.
Výši příspěvku a to, zda na něj má domácnost nárok, lze nově orientačně zjistit na kalkulačce
Do nákladů na bydlení se řadí nejen nájem, ale třeba i energie, voda či platby za služby typu svoz odpadu. Týká se to jak bytů a domů v nájemním či osobním vlastnictví, tak nově i celých bytů obývaných na základě podnájemní smlouvy. Letos na příspěvek mají nárok i lidé s trvalým bydlištěm v rekreačních objektech, tedy například v chatách.
Výše příspěvku
Vypočítává se na základě takzvaných normativů na bydlení, což jsou státem úředně stanovené náklady na bydlení v jednotlivých městech. Tyto normativy se liší podle velikosti. Samotný příspěvek pak může být i několik tisíc korun.
Předběžná kalkulačka
Výši příspěvku a to, zda na něj má domácnost nárok, lze nově orientačně zjistit na kalkulačce, kterou na webu energetickyprispevek.cz zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Dostat se na něj lze i ze stránek MPSV kliknutím na odkaz Pomoc při růstu cen energií. Na následné stránce se pak myší označí položka Vyplňte orientační kalkulačku.
Do ní se pak vloží údaje o počtu osob žijících v domácnosti, údaje o formě bydlení, tedy zda jde třeba o nájem nebo vlastní obydlí, poštovní směrovací číslo obce, kde se byt nachází, a průměrné měsíční náklady za předchozí čtvrtletí.
Třeba je uvést i čistý příjem všech členů domácnosti v předchozím čtvrtletí. To se ale netýká nezaopatřených studujících dětí, které chodí třeba na brigádu. Pokud nemáte přístup k internetu, o propočítání požádejte v pobočce úřadu práce nebo na lince 950 180 070. Totéž je možné podniknout, pokud si nejste jisti.
Kde hledat informace |
---|
místní pobočky úřadu práce |
web MPSV |
web Úřadu práce |
web energetickyprispevek.cz s kalkulačkou |
telefonní linka 950 180 070 |
Podání žádosti
Podat žádost o příspěvek na bydlení je možné v místní pobočce úřadu práce, kde by měli mít k dispozici i formulář. Ten je možné stáhnout také z webu Úřadu práce kliknutím na horní záložku Formuláře. Otevře se rozcestník s formuláři, kde se myší označí položka Státní sociální podpora. Po rozbalení seznamu je pak třeba kliknout na Žádost o příspěvek na bydlení.

Na následující stránce si ji lze stáhnout a vytisknout. Vytisknout si lze i formuláře pro přílohy. Žádost je možné podat i online, třeba přes tuto stránku, a to jak s přílohami, tak bez nich. Požádat o příspěvek lze také přes web energetickyprispevek.cz. Žádat je možné až tři měsíce zpětně. Počítejte s tím, že vyřízení žádosti může trvat až třicet dnů.
Obsah formuláře
Základní formulář obsahuje čtyři stránky s informacemi o žadateli a o osobách, které s ním obývají byt nebo rodinný dům. K žádosti je nutné doložit pro všechny uvedené osoby průkaz totožnosti, u dětí do patnácti let pak rodný list. Také je třeba uvést, jakým způsobem chce člověk peníze dostávat, a to včetně případného čísla účtu.
Přílohy k formuláři
K formuláři je nutné doložit Souhlas s předáním rodného čísla České poště, pokud chce člověk dostávat peníze poukázkou. Dále pak doklad o výši čtvrtletního příjmu každé ze společně posuzovaných osob, což jsou lidé žijící v domácnosti, doklad o tom, že obydlí člověk užívá na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy či vlastnictví.
V dalším dokumentu musíte uvést náklady na bydlení, konkrétně úhrady za nájemné, energie a další služby včetně posledního vyúčtování. Ty musí být rozepsány na jednotlivé položky. Pokud v bytě žije nezaopatřené dítě starší patnácti let, je třeba přiložit třeba potvrzení o studiu či o zdravotním stavu, pokud kvůli němu studovat nemůže. Pokud osoba bydlící v bytě platí výživné, musí o tom rovněž předložit doklad. Je to důležité pro výpočet dávky.
Žádost pro cizince
Pokud byt obývá cizí státní příslušník, který nemá trvalý pobyt, nebo jde o cizince z EU, který je v ČR kratší dobu než jeden rok, musí doložit například pracovní smlouvu nebo doklad o pobírání dávek, doklad o hlášení k pobytu či doklad o specifickém druhu pobytu, třeba modré kartě.