Hlavní obsah

Práci doma využijí hlavně telekomunikace

Pandemie koronaviru s sebou přinesla výrazné rozšíření práce z domova, takzvaný home office. Alespoň u profesí, kde to bylo možné. Podle statistiků práci na dálku využívali nejvíce zaměstnanci v odvětví telekomunikační činnosti.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Ne všechny firmy k možnosti pracovat z domova ale přistoupily vstřícně. Například velké podniky práci na dálku umožnily téměř všechny, u malých to bylo jen něco přes polovinu. Celkově se ale týkala menší části zaměstnanců. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v oborovém časopisu Statistika a my.

„V období pandemie koronaviru podíl firem umožňujících práci z domova vzrostl na šedesát procent. I v tomto případě se procento významně lišilo v závislosti na velikosti podniku,“ konstatovala statistička Kamila Burešová.

V době zavedených nouzových stavů a vládních restrikcí umožňovalo podle ní home office 96 procent velkých podniků s 250 a více zaměstnanci a 84 procent středně velkých podniků, ale jen 53 procent malých podniků.

V období pandemie koronaviru podíl firem umožňujících práci z domova vzrostl na šedesát procent
Kamila Burešová, statistička

O tom, že se přístup firem lišil podle velikosti firmy a managementu, se přesvědčili i dva pražští zaměstnanci. Jedním z nich byl čtyřicetiletý programátor Tomáš pracující ve velké nadnárodní firmě.

„Občas jsme mohli pracovat z domova už před pandemií, ale s jejím nástupem jsme v našem oddělení odešli na home office všichni a do kanceláře nemusíme chodit dodnes,“ řekl.

IT versus hospody

Jeho stejně starý kamarád Lukáš naopak pracuje v menší firmě jako analytik. I zde v první a na počátku druhé vlny pracovali z domova.

„Ale potom mělo vedení pocit, že nad námi nemá dohled, a v době, kdy byly stále vysoké přírůstky nakažených, jsme museli do kanceláře nastoupit,“ konstatoval Lukáš. Analýza ČSÚ přitom uznává, že ne ve všech oborech je možné na home office nastoupit.

Například prodavačky, lidé ve stavebnictví či v hotelích už z podstaty své profese nemohou svou práci z domova vykonávat. I tam, kde je práce z domova technicky možná a relativně bez problémů, ale někteří šéfové upozorňují na úskalí.

Například se jim nováčci hůře zaučují a seznamují s pracovním týmem, když se s ním ani nepotkají třeba i několik měsíců.

„Podle nejnovějších údajů ČSÚ pracovalo z domova v období pandemie dvanáct procent zaměstnanců podniků s deseti a více zaměstnanci. Největší podíl zaměstnanců na home officu, 21 procent, byl v době pandemie ve velkých podnicích s 250 a více zaměstnanci,“ uvedla Burešová.

Práci na dálku využívali podle údajů ČSÚ nejvíce zaměstnanci v odvětví telekomunikační činnosti, 69 procent ze všech lidí v tomto odvětví. Dále se často týkala pracovníků z mediálního sektoru – 59 procent – a zaměstnanců z oboru IT – 53 procent.

Nejméně zaměstnanců pracujících z domova se nacházelo v odvětví stravování a pohostinství, což je do značné míry pochopitelné. Byla to pouhá dvě procenta.

Dále se to pak týkalo jen tří procent lidí pracujících v textilním, kožedělném a obuvnickém průmyslu a pěti procent lidí nacházejících obživu v sektoru ubytování.

Související témata:

Výběr článků

Načítám