Článek
Řada zaměstnanců si mnohdy ani neuvědomí, že se pohybuje na kritické hranici, jež rozhoduje o tom, zda porušují své povinnosti vůči zaměstnavateli, či nikoliv. Takovým příkladem může být platba firemní kartou za věci, které nesouvisí s náplní zaměstnání.
Pokud by kupříkladu zaměstnanec zaplatil v obchodě za zboží pro svoji potřebu firemní kartou a ihned po návratu domů peníze vrátil na účet podniku, tak stejně porušil zákoník práce.
„Použije-li zaměstnanec firemní peníze bez schválení zaměstnavatele, jedná se o závažné porušení zákoníku práce. Takové jednání pak zaměstnavateli umožňuje, aby se zaměstnancem ukončil pracovní poměr bez jakékoli výpovědní lhůty, tedy okamžitě,“ říká David Šupej z advokátní kanceláře Sedlakova Legal.
Češi za zboží z e-shopů platí hlavně kartou, zkouší ale i nové platební metody
Útok na majetek zaměstnavatele je navíc podle Šupeje jedním z nejzávažnějších prohřešků, kterého se může zaměstnanec vůči firmě dopustit. Alespoň tak to vnímá soud. V některých krajních případech se může jednat i o trestný čin.
Zablokované karty o víkendu
Společnosti si zneužití firemních peněz a karet hlídají a snaží se co nejvíce těmto prohřeškům předcházet.
Některé firmy například blokují své karty od pátku do neděle, aby zaměstnanci peníze o víkendu třeba nepropili. Je běžné také zrušit možnost provádět internetové platby a omezit operace s kartou pouze na výběry z bankomatu a platby u obchodníků.
Ke zneužití firemních financí totiž nemusí dojít pouze u zaměstnanců, ale může za tím stát třetí osoba.
Pandemie změnila platební návyky Čechů, hotovost si šetří, raději platí kartou
Zaměstnavatelům v prevenci pomáhají kromě nastavení přísnějších interních procesů také externí firmy. „Máme povinnost sledovat používání karet, a pokud je transakce podezřelá, okamžitě kontaktujeme dotčenou firmu,“ upozornil Petr Herzmann ze společnosti Fidoo.