Článek
Falešné webové stránky se snaží z lidí vylákat poskytnutí citlivých osobních či bankovních údajů, jejichž zneužitím by útočníci mohli získat kontrolu například nad jejich bankovním účtem.
Některé podvodné stránky přitom působí graficky velmi věrohodně. „Doporučujeme proto občanům kontrolovat a kriticky vyhodnocovat veškerá sdělení zaslaná elektronickými komunikačními kanály,“ upozornil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Zejména zdůrazňujeme, aby lidé kontrolovali adresu v adresovém řádku svého webového prohlížeče a osobní údaje zadávali pouze na stránkách, u kterých mají stoprocentní jistotu, že se nejedná o podvod,“ dodal.
Škody za desítky milionů
Při aktivním předcházení podvodům jeho úřad spolupracuje s policií a dalšími vyšetřovateli.
„V situacích, kdy dojde k identifikaci falešné domény, reagujeme okamžitě a tyto domény blokujeme. Je ale důležité připomenout, že se každý týden objevují desítky nových podvodných stránek, které se snaží zneužít důvěry lidí,“ dodal mluvčí resortu Jakub Augusta.
Problémy s falšováním názvu ministerstva se objevují zhruba od poloviny minulého roku, kdy mnoho lidí tížily prudce rostoucí ceny energií, a proto hledali možnost, jak zažádat o sociální dávky.
Škody jdou do desítek milionů. Jenom do poloviny března bylo podle údajů policie poškozeno více než 300 lidí napříč republikou, kteří utrpěli škodu za třicet milionů korun.