Článek
Index akciových fondů vzrostl za poslední rok už o 20 procent, když jen během února zpevnil o čtyři procenta. Dluhopisové fondy minulý měsíc posílily o 0,4 procenta a smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů růstem o 1,7 procenta.
Ceny akcií podle ekonoma finanční skupiny Partners Martina Mašáta reagovaly pozitivně především na dobré korporátní výsledky za poslední loňské čtvrtletí, které neovlivnily ani vysoké úroky. Od počátku roku vzrostl index světových akcií o 5,3 procenta, doplnil.
„Ceny korunových dluhopisů byly naopak podpořeny meziroční inflací, která se u nás dostala pod tři procenta, a to ještě v prosinci jsme bojovali s růstem cenové hladiny kolem sedmi procent,“ připomněl Mašát.
Češi mají stále více majetku v podílových fondech
S poklesem inflace začala postupně snižovat sazby Česká národní banka. „Platí, že při poklesu výnosů roste poptávka po dluhopisech, a tedy i jejich ceny, což pomohlo k dalšímu kladnému zhodnocení konzervativním dluhopisovým fondům,“ podotkl ekonom.
Investoři do akcií se v posledních měsících upnuli především na technologický sektor, kde očekávají velké zisky plynoucí z využití umělé inteligence, sociálních sítí a z automatizace.
„Z analytických kruhů se ale začíná šířit názor, že ceny sedmi hlavních akcií, takzvané Magnificence Seven, jsou přestřelené a že by mohla nastat určitá korekce,“ uvedl Mašát s odkazem na cenné papíry společností Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla.
Dosud akciové trhy i díky sázkám na blížící se měnové uvolnění pokračovaly až na výjimky v růstu a přidaly opět několik procent, z čehož profitovaly i fondy.
Akciové podílové fondy loni porazily inflaci
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl loni o rekordních 187,1 miliardy na 938,6 miliardy Kč.