Článek
Největší podíl na dospělé populaci má Ústecký kraj, kde je zadlužených po splatnosti 9,32 procenta. Následuje Karlovarský se 7,94 procenta. Nejnižší je se 2,79 procenta Zlínský kraj a se 2,8o procenta Vysočina. Informovalo o tom sdružení Solus, které pro banky, nebankovní instituce, operátory či dodavatele energií provozuje registr dlužníků.
Celkový počet lidí s dluhem po splatnosti se během letošního třetího čtvrtletí snížil o dva tisíce na 406 tisíc. Dlužná částka zůstala na úrovni 30,7 miliardy korun.
Lyžařské výcviky podraží, pět dní až za 10 000 korun
„Ještě před 15 lety byl v registru více než milion občanů s dluhem po splatnosti. Počet těchto osob s rozvojem odpovědného úvěrování klesá. Z důvodu ukončení vymáhání pohledávek na straně věřitelů, nebo úhrady dluhu na straně klienta,“ řekl tajemník sdružení Jan Stopka.
Rostou náklady, klesají rezervy
K mírnému poklesu dlužníků podle něj stále dochází i přesto, že rostou počty nových záznamů v registru u spotřebitelů, kteří do té doby potížím s úhradou svých závazků nečelili.
V letošním roce zapsaly společnosti do registru nový dluh po splatnosti u 79 tisíc lidí. U 37 tisíc již v daném okamžiku evidovaly jiný dluh po splatnosti. Zbylých 42 tisíc osob záznam v registru nemělo. Do potíží s úhradou závazků se dostali až letos.
Více než polovina letos zapsaných lidí v posledních dvanácti měsících své dluhy řádně splácela. „Nejde o osoby, které závazky notoricky neplatí. Projevuje se tak zřejmě i růst životních nákladů a vyčerpání finančních rezerv těchto spotřebitelů,“ dodal Stopka s odkazem na současnou inflaci a růst cen bydlení i potravin.