Článek
Firma vedle svých vlastních dat čerpala z evropských statistik „Housing Statistics in the European Union“. Analýza zahrnuje všechny byty bytového fondu v ČR bez rozdílu jejich stáří.
Podle průzkumu je na tom ČR s dostupností teplé vody, vany nebo sprchovým koutem v porovnání s ostatními členskými státy Evropské unie na průměrné úrovni.
„Ve většině zemí bývalého východního bloku je technologická vybavenost bytů daleko nižší než v západoevropských státech,“ uvedl k výsledkům průzkumu generální ředitel společnosti FINEP Tomáš Pardubický.
Ve vybavenosti vanou nebo sprchovým koutem se Česká republika (jsou v 95,5 % bytů) nachází někde ve středu žebříčku států EU. Země bývalého socialistického bloku zaostávají z hlediska tohoto ukazatele za ostatními uvedenými zeměmi s výjimkou Portugalska a Irska.
V Rumunsku teplá voda teče jen v 57 % bytů
Z hlediska podílu bytových jednotek vybavených tekoucí teplou vodou jsou země bývalého socialistického bloku opět na chvostu pořadí států, nicméně Česká republika (95,1 % domácností), podobně jako Maďarsko (91,5 %) a Slovensko (90,5 %) nijak výrazně nezaostávají za ostatními vyspělými zeměmi.
Nízký podíl bytů s tekoucí teplou vodou má zejména Estonsko (68 %), Litva (61,6 %), Lotyšsko (61,6 %) a Rumunsko (57,2 %). Naopak nejlépe jsou na tom ve Velké Británii, Švédsku či Nizozemí (teplá voda je prakticky v každé domácnosti).
Podíl bytů s centrálním vytápěním je v zemích střední a východní Evropy v porovnání s ostatními zeměmi Unie relativně vysoký (ČR 81,7 %, např. Rakousko 92 %, Belgie 83,1 %, Polsko 78 %, Slovensko 74,3 %). Hůře jsou totiž na tom z hlediska sledovaného ukazatele logicky země jižní Evropy (Kypr, Portugalsko, Malta, Řecko, Španělsko), ale také Irsko či Lucembursko.
Bytový fond v ČR se postupně omlazuje
Podle Pardubického se trend v ČR v posledních letech mírně posouvá. „Bytový fond v České republice se omlazuje. Sice výstavbu nových bytů ovlivnila hospodářská krize, nicméně stále jde o jednu z nejlepších investic a obyvatelé České republiky ji využívají,“ tvrdí Pardubický.
V letošním roce se například postavilo 0,5 procenta nových bytů z celkového počtu bytů v bytovém fondu celé České republiky. „Situace se bude postupně zlepšovat. Motivace lidí ke koupi nového bydlení v dalších letech poroste. Nečekáme výrazný nárůst, ale stabilní růst,“ věří Pardubický.