Článek
„Běžné a spořící účty jsou typické pro domácí střadatele. Jde ale o spoření, a nikoliv o investování v tom pravém slova smyslu. Čekal bych rovněž vyšší podíl podílových fondů, které jsou s ohledem na svůj horizont, variabilitu a regulatorní ochranu ideálním investičním instrumentem,“ míní předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Martin Řezáč.
V popředí zájmu českých domácích investorů jsou rovněž nemovitosti. „Nemovitosti mají za sebou bezprecedentní dlouhé období předchozího cenového růstu a v ČR jsou vnímány i jako bezpečná a jistá investice s ohledem na příklon k vlastnickému bydlení,“ shrnul Řezáč.
Podle něho je ale investice do dětí, respektive vzdělání, jednoznačně investicí do lepší budoucnosti. Čekal by také větší zájem o akcie.
Do kterých aktiv je aktuálně rozumné investovat
„Oproti západoevropským zemím drží české domácnosti více peněz v hotovosti nebo na nízko úročených účtech. Výrazně méně peněz mají také v produktech určených pro spoření na důchod, tedy v penzijním připojištění, penzijním spoření nebo v životním pojištění. K ideálnímu složení portfolia nám stále chybí také větší využití ofenzivních aktiv, zejména investic do akcií a investičních fondů,“ tvrdí Martin Pohl z Generali Investments CEE.
Abychom mohli svoje úspory co nejlépe ochránit a zároveň zhodnotit, měli bychom je mít rozložené ve více různých produktech.
„Západoevropané jsou ve správě svých financí aktivnější a odvážnější. Výrazně častěji využívají ofenzivní produkty, typicky třeba investice do akcií a investičních fondů,“ dodal Pohl.
Češi drží v hotovosti a na bankovních účtech podle Generali Investments CEE téměř dvě třetiny finančních aktiv, zatímco například Němci jen 42 procent.