Článek
„S ukončením přísné izolace chtějí mít lidé jistotu, že jejich zdraví a bezpečnost budou po návratu na pracoviště pro firmu na předním místě. Důvěra a transparentnost nebyly nikdy tak důležité a zaměstnavatelé vědí, že pro nastolení důvěry potřebují pracovat s informacemi získanými od zaměstnanců prostřednictvím zpětné vazby,“ uvedla Jaroslava Rezlerová ze společnosti ManpowerGroup Česká republika.
Osm z deseti zaměstnanců si podle průzkumu také pak přeje lepší rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem.
Většina lidí si své zaměstnání pochvaluje
Ze všech věkových skupin se nejvíce (51 procent) těšila na návrat do práce takzvaná generace Z (ročník 1996 a výše). Mají větší chuť učit se a vytvářet si půdu pro kariérní postup a vyšší mzdu.
Naopak nejméně (38 procent) si návrat na pracoviště přáli mileniálové (1981–1996), kteří se chtějí vyhnout dojíždění do práce a nejsou ochotni přijít o získanou volnost. Ostatní věkové skupiny návrat do firemních prostor uvítaly.
„Zaměstnanci se shodují v tom, co si v budoucnu přejí – být zdraví, udržet si práci, mít možnost odborně růst a rozvíjet své dovednosti. Při bližším pohledu vidíme, že pravděpodobně dojde k ještě výraznějšímu rozdělení pracovní síly,“ zmínila Rezlerová.
Pandemie zažehla éru flexibilních pracovišť
A jak dále upřesnila, ti zaměstnanci, jejichž dovednosti jsou vyhledávané, mohou požadovat navýšení mzdy a práci na dálku, díky níž nemusí tolik dojíždět. V důsledku větší míry flexibility si pak mohou lépe nastavit poměr mezi rodinným a pracovním životem. „Oproti tomu jsou zaměstnanci, jejichž dovednosti nejsou tak ceněny. Ti musejí dojíždět na pracoviště a jsou vystaveni větším rizikům jako snížení mzdy, propouštění a tak dále,“ dodala.
Od března dochází k historické proměně pracovní síly a poptávky po různých typech dovedností. „Rychlost, s níž měníme způsob práce a své priority, je těžko srovnatelná s obdobím předchozích let. V těchto nepředvídatelných časech se současná krize stává katalyzátorem nové budoucnosti práce,“ zmínila Rezlerová.
Změna poptávky
Kavlifikovaní pracovníci chybí především v oblasti technologií. Z dat personální společnosti vyplývá, že neustále roste poptávka po odbornících na kybernetickou bezpečnost, vývojářích softwaru a datových analyticích.
Firmy hledají optimální režim práce
„Komunikace, přizpůsobivost, empatie a spousta dalších dovedností jsou v době rychlých změn a veliké nejistoty důležitější než kdy předtím,“ dodala odbornice na personální agendu.