Článek
Pokud si člověk potřebuje cokoliv půjčit, jeho první kroky nejčastěji vedou za rodinou. V průzkumu Sberbank to zmínil každý druhý oslovený. Více než čtvrtina lidí neváhá svůj majetek půjčit blízkým přátelům, každý šestý pak i známým, sousedům či kolegům v práci.
Během pandemie se Češi méně zadlužují, zároveň ale i hůře splácí
„Půjčování má u nás dlouhodobou tradici, šetří náklady a posiluje mezilidské vztahy. Fenoménem dnešní doby je i sdílená ekonomika, která podporuje půjčování a pomáhá šetřit životní prostředí. Nezbytná je však důvěra a spolehlivost,“ doplnila Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank.
Potvrdily to i výsledky průzkumu. Vzájemná důvěra při půjčování věcí blízkým je důležitá pro 94 procent Čechů a pro 95 procent je velmi důležité, aby byly půjčené peníze splaceny zpět včas.
Peníze a knihy půjčujeme nejčastěji
Co se týče půjčovaného majetku, pak jednoznačně vedou knihy, které si mezi sebou půjčuje 30 procent lidí. Mezi častěji půjčované věci dále patří nářadí a elektronika (shodně 15 procent). Zhruba každý osmý respondent si také půjčuje oblečení.
Sloučením půjček ulevíte svému rozpočtu
Nejvíce se ale půjčují peníze, s čímž mají zkušenost více než dvě pětiny Čechů. Podle odborníků se však obě strany pouštějí do rizika, což potvrzují i data, podle kterých se třetině dotázaných kvůli nespláceným dluhům zhoršily vztahy s rodinou nebo přáteli.
„Rozčarování často vzniká kvůli tomu, že obě strany mají odlišné očekávání. Na rozdíl od půjčky v bance si dopředu nevyjasní podmínky, termín vrácení celé částky nebo výši splátky, to pak může narušit vzájemné vztahy,“ dodala Černá.