Článek
„Očkování je aktuálně nejsnazším způsobem, jak vrátit provoz firem do normálu a postavit ekonomiku zpět pevně na nohy. Kromě obav z nedostatku personálních kapacit vlivem nařízených karantén by se při dostatečné proočkovanosti zaměstnanců mohly firmy zbavit i logisticky a finančně náročného testování,“ uvedl Jacek Kowalak ze společnosti Randstad, která průzkum realizovala.
Kompletní očkování má za sebou již každý pátý Čech
Motivace zaostává
K očkování zaměstnavatelé v Česku motivují zhruba pětinu zaměstnanců. V mezinárodním srovnání jde o podprůměrný podíl, globální průměr činí 46 procent. Ti, kdo však již ze strany zaměstnavatele motivováni jsou, mohou v případě očkování dostat například finanční příspěvek ve výši i několika tisíc korun nebo získat v den očkování placené volno k potřebnému odpočinku a rekonvalescenci.
„Tyto benefity mají za cíl zvýšit motivaci lidí k očkování proti covidu-19 a zabránit tím negativním následkům spojeným s případnou příští vlnou pandemie,“ vysvětluje Kowalak. Možnou výhodu očkování si už v současnosti uvědomuje řada respondentů – až dvě pětiny z nich například věří, že pokud dostanou vakcínu, budou mít více pracovních příležitostí.
V bezpečí díky práci z domova
Očkování se stává pro firmy ještě diskutovanějším tématem ve chvíli, kdy se část zaměstnanců vrací z home office do kanceláří a zaměstnavatelé musejí dbát na jejich potřeby a obavy. Téměř dvě pětiny pracovníků totiž prohlašují, že se v kanceláři nebudou cítit bezpečně, dokud nebudou očkováni všichni v jejich okolí.
Staré kancelářské pořádky se už nevrátí
„Na jednu stranu tak vidíme, že zaměstnanci vyjadřují obavy o své zdraví s ohledem na větší pravděpodobnost nákazy v práci, na druhou stranu však již nyní čelí řada zaměstnavatelů tlaku ze strany pracovníků, kteří se chtějí vrátit do normálního života. Lidem chybí sociální kontakt a běžný život, na který jsou zvyklí,“ dodal Kowalak.