Článek
Na jednoho dlužníka i tak nadále připadalo téměř šest exekucí. Vyplývá to z dat Exekutorské komory. Počet exekucí i lidí v ní klesá dlouhodobě.
„Menší počet exekucí je dán tím, že se zastavují bezvýsledná řízení,“ řekl Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. Bezvýsledné exekuce jsou ty, z nichž se za posledních šest let nepodařilo vymoci ani korunu a kde věřitel netrval na pokračování exekučního řízení.
Lidé si připlatí, firmy ušetří. Poplatky za TV a rádio se nově dotknou až 300 000 domácností
Oproti tomu pokles počtu dlužníků Hábl přičítá úspěšně ukončeným insolvenčním řízením, do nichž lidé vstupují, aby jim přestaly narůstat náklady na sankce, a současně, aby po nich přestali jít exekutoři. Musejí ale splatit aspoň část dluhu. „Teprve po ukončení insolvence nebo také osobního bankrotu se u těchto lidí exekuce mažou z exekučního rejstříku,“ dodal Hábl.
Právě u insolvencí by už brzy mohlo dojít ke změně. Poslanci totiž schválili novelu insolvenčního zákona, podle níž se má doba oddlužení pro všechny zkrátit z pěti na tři roky. Nyní mají tříletou lhůtu pouze senioři a lidé ve druhém nebo třetím stupni invalidity.
Ostatní mají v současnosti dvě možnosti. Základní předpokládá, že lidé uhradí za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud zaplatí méně, o jejich oddlužení na konci procesu rozhoduje soud. Ve druhé variantě musejí lidé uhradit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů.
O novele ještě musí rozhodnout senátoři a musí ji podepsat prezident.